Erişilebilirlik

Okmeydanı’ndaki Cinayeti Halk Cephesi Üstlendi


Berkin Elvan'ın dünkü cenazesinden sonra çıkan olayların ardından dün İstanbul'da bir gencin karşıt görüşlü iki grup arasında çıkan kavgada silahla vurularak öldürülmesi yeni tartışmalara yol açtı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Berkin Elvan’ın ölümünden sonra ilk kez Kanal 24’te canlı yayına çıktı. Star Medya Grubu Başkanı Mustafa Karaalioğlu, yüzbinlerce insanı sokağa döken Berkin Elvan’ın ölümünü “Berkin Elvan’ın ölümü ve sonrasındaki olaylarla kurda bir hareketlilik oldu” cümlesiyle gündeme getirdi.

Erdoğan, Berkin Elvan için başsağlığı dilemedi

Yaz aylarında Mısır’da güvenlik güçleri tarafından öldürülen Müslüman Kardeşler’in liderlerinden kızı Esma için ağlayan Başbakan Erdoğan, “Türkiye o işleri açtı. Bunların hepsi ani bir rüzgar gibidir gelip geçer. Mayıs’ta Haziran’da da aynı şeyleri yaptılar. Piyasa kendisini toparladı” demekle yetindi.

Başbakan’ın katıldığı bu canlı yayın öncesi Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ise CNN Türk’te bir programa konuktu. Elvan, bir soru üzerine “Başbakan beni ne kadar teselli eder bilmiyorum. Çocuğumu bugün son yolculuğuna uğurladım. O orada ölüyor. Onun çocuğu ise ifade vermeye bile gitmedi. Başbakan isterse bana çocuğumun katilini bir saat içinde getirir. Emri kendisi verdi” dedi.

Cenaze töreninden sonra polis kitleye müdahale etti

Dün Türkiye’nin son yıllarda gördüğü en kitlesel cenaze törenlerinden biri gerçekleşti. Yüzbinlerce insan önce Okmeydanı Cemevi’ne gitti ardından toplu bir şekilde Şişli Meydanı’na yürüdü. Sonrasında ise polisin, yürüyüşçülere sert müdahalesi güne damgasını vurdu.

Kitlenin Taksim’e gitmesine izin vermeyen İstanbul polisi, Gezi sürecinden beri sıkça kullandığı yönteme bir kez daha başvurdu. Polis, topluluğu dağıtmak için atış açıya dikkat etmeksizin insanların üzerine biber gazı attı, TOMA’lardan biber gazı karıştırılmış tazyikli su sıktı.

Müdahaleler sırasında en az on kişinin yaralandı. İstanbul Barosu yönetim kurulu üyesi Hasan Kılıç’ın verdiği bilgiye göre 35 kişi gözaltına alındı.

Okmeydanı’nda faili şimdilik meçhul cinayet

Okmeydanı’nda çıkan kavgada 22 yaşındaki Burakcan Karamanoğlu silahla vuruldu. Olay, CNN Türk yayınına telefonla katılan Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu’nun yaptığı açıklamayla öğrenildi.

Kasımpaşa’daki Deniz Hastanesi’ne kaldırılan Karamanoğlu, hayatını kaybetti. Aslen Galatasaray taraftarı olan gencin Kasımpaşaspor’un sağ eğilimli taraftar grubu Kasımpaşa 1453’le beraber hareket ettiği öğrenildi. Bu grubun Facebook sayfasında ‘Karamanoğlu BDP’liler yaşanan olayda başından silahla vurularak şehit olmuştur’ şeklinde bir duyuru yapıldı. Ama bilgi hızla yalanlandı.

Akşam bilgi kirliliği vardı

Ardından #KatilgezicilerBurakıöldürdü hashtag’iyle Berkin Elvan’ın cenaze töreninden dağılan kişiler tarafından vurulduğu iddia edildi. Ancak bu iddia da Karamanoğlu’nun arkadaşı Cihan Öz tarafından reddedildi.

Yılan hikayesine dönen olayla ilgili olarak iddialardan biri de AKP’lilerle ülkücü gençlerin kavga ettiğiydi. İstanbul Ülkü Ocakları İstanbul Şube Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım de bir açıklama yaparak ülkücülerin bu saldırıyla hiçbir ilgisi olmadığını açıkladı.

Yıldırım, “Karamanoğlu’nun eylemcilerle çatışan AKP’nin hegemonyası altındaki Kasımpaşa 1453 grubunun mensubu olduğu bilinmektedir. Aksi yöndeki haberler Ülkücü Hareketi bu kaos ortamına çekmek isteyen provokatörler tarafından yayılmaktadır” dedi.

Cinayeti Halk Cephesi üstlendi

Akşam saatlerinde bir açıklama yapan Halk Cephesi saldırıyı üstlendi. Halkınsesi.com internet sitesine yapılan açıklamada “AKP’nin eli sopalı eli satırlı çeteleri halka ve devrimcilere saldırdı. Bu saldırı Cephelilerin inisiyatifiyle püskürtüldü. AKP’nin çeteleri kaçıp polislerin, akrep araçlarının arkasına sığındılar. Bunun ardından AKP’li sivil faşistler silahlanarak devrimcilere saldırdı. Cepheliler bu saldırı karşısında kendilerini ve halkı savunmak için silahlanarak karşılık verdi. Çıkan çatışmada sivil faşistlerden biri öldü ikisi de yaralandı” dendi.

Acılı baba: ‘Sağla solla işimiz yok, gençlere yazık oluyor’

Bu sabah cenazenin getirildiği Adli Tıp Kurumu’nun önünde gazetecilere açıklama yapan babası Halil Karamanoğlu, “Sağla solla işimiz yok. Biz hep beraber Türk milletiyiz. Vatanımız tek. Yazık günah bu millete. Bütün gençlere yazık oluyor. Bir kör kurşun oğluma isabet etti” dedi. Acılı baba, üç ay önce askerden dönen oğlunun kavgaya karışmadığını elinde de sopa olmadığını belirtti.

Konak Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından ellerinde Türk bayraklarıyla Kulaksız’da toplanan yaklaşık 2000 kişilik grup, “Kasımpaşa uyuma şehidine sahip çık” sloganlarıyla cinayeti protesto etti.
XS
SM
MD
LG