Erişilebilirlik

Berkin Elvan Öldü Türkiye Ayağa Kalktı


Polisin Gezi Parkı’nda bulunan eylemcileri çıkarmasının ertesi günü 16 Haziran 2013’te evinden ekmek almak için çıkan 14 yaşındaki Berkin Elvan, biber gazı fişeğiyle başından vuruldu. Komaya giren ve 269 gün Okmeydanı Hastanesi’nde yaşam savaşı veren Berkin Elvan, bu sabaha karşı öldüğü ailesinin twitter hesabından şu sözlerle duyuruldu. ‘Halkımıza: Saat 07.00. Berkin Elvan evladımızı kaybettik. Başımız sağolsun.’

Gaz fişeğiyle vurulduğunda 45 kilo olan Elvan’ın, dün 16 kiloya düştüğü bilgisinin açıklanması yaklaşan ölümün adeta habercisi oldu.

Eylemler büyüyor

Elvan’ın ölümünün ardından Türkiye’nin dört bir yanında hükümet karşıtı protesto eylemleri haberleri yağmaya başladı. Kitlesel olarak yapılan eylemlerin başında Berkin Elvan’ın ekmek almak için dışarıya çıktığında vurulmasına gönderme yapan ‘ekmek’li eylemler geliyor. Ankara Güven Park’ta bir kişinin yere ekmek koyup yanına ‘Ben Berkin’in’ yazmasıyla başlayan eylem, hızla yaygınlaştı. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok kentte yüzlerce kişi yere ‘ekmek’ bırakıp Berkin nöbeti tutuyor.

ODTÜ, Ankara, Hacettepe, Boğaziçi, Eskişehir Anadolu, Galatasaray Üniversitelerinde okuyan binlerce öğrenci, Berkin Elvan’ın ölümünü protesto etmek için yürüyüşler düzenledi. #BerkinİçinŞimdi hashtag’iyle twitter üzerinden Türkiye’nin birçok kentinde eylem çağrıları yapılıyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Antalya, Bursa, Sakarya, Konya, Gaziantep, Hatay gibi şehirler başta olmak üzere Türkiye’nin birçok kentinde akşam protesto yürüyüşleri yapılacak.

Ulaştırma Bakanı: Berkin Elvan’ın ölümünü sağduyuyla karşılamalıyız

Eleştirilerin odağında bulunan hükümetten ilk açıklama Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’dan geldi. Elvan, ‘bunu sağduyu içerisinde karşılamalıyız. Elbette üzücü bir hadise ama bunu illegal bir takım gösterilerle, vatandaşlarımızı rahatsız eden geçmişte de yaşadık. Gezi olaylarında işte araçları tahrip ederek, camları kırarak bunlar demokrasinin yol ve yöntemleri değil. Bunlardan artık Türkiye’nin sıyrılması gerekiyor’ dedi.

CHP, Berkin’in ölümünden hükümeti sorumlu tutuyor

Örgütlerine seçim şarkısı çalmamaları talimatı göndererek bir nevi yas ilan eden CHP ise Berkin Elvan’ın ölümünden hükümeti sorumlu tuttu. CHP Meclis Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, ‘Berkin çocuk öldü. Eğer gitar çalan çocuklarınızın ağaca, yeşile, Cumhuriyet'e, yaşam şekline sahip çıkan çocuklarınızın sokak ortasında dövülerek öldürülmesini istemiyorsanız bu diktatörden kurtulmamız lazım’ diye konuştu.

Berkin Elvan için yarın Okmeydanı Cemevi’nde tören düzenlenecek

Sabah Berkin Elvan’ın cenazesini almak için hastaneye giden gruba polisin biber gazıyla müdahale etti. Ortalık sakinleşince Adli Tıp’a götürülen cenaze, cenaze otopsi işlemlerinin tamamlanmasından sonra çıkarıldı. Adli Tıp Kurumu’nun önünde bulunan kalabalığın ‘katil devlet hesap verecek’ sloganlarıyla teslim alınan Elvan’ın cenazesi Okmeydanı Cemevi’ne getirildi. Cemevinde cenazeyi karşılayanlar arasında Gezi Parkı eylemleri sırasında Eskişehir’de polis şiddetine maruz kaldıktan sonra ölen Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz da vardı.

15 yaşında ölen Berkin Elvan’ın için yarın saat 12:00’de Okmeydanı Cemevi’nde bir tören düzenlenecek. Saat 15’te ise Şişli Meydan’dan Feriköy mezarlığına yürüyüş düzenlenecek.

Gezi eylemlerinde 8. ölüm

15 yaşındaki Berkin Elvan’ın da hayata gözlerini yummasıyla Gezi Parkı eylemlerinde ölenlerin sayısı sekize yükseldi. Daha önce Gezi Parkı eylemlerine katılan Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan ile polis memuru Mustafa Sarı ölmüştü.

DİSK’ten bir günlük iş bırakma kararı

Berkin Elvan’ın ölümünün ardından Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu bir günlük iş bırakma eylemi kararı alırken TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz bir açıklama yayınlayarak iş dünyası adına üzüntülerini bildirdi.

Yılmaz, ‘Gezi Parkı olayları sırasında oluşturulan hoşgörüsüz atmosferin bedelini ülke olarak, gencecik insanlarımızın kaybı ve çok sayıda kişinin sakat kalmasıyla ödedik. Hiçbir şey 15 yaşındaki bir çocuğun ve Gezi olayları sırasında kaybettiğimiz diğer gençlerimizin hayatından daha önemli değildir. Gençler bu ülkenin geleceğidir’ dedi.
XS
SM
MD
LG