Erişilebilirlik

Berkeley Üniversitesi’nde Olaylı Gece


Berkeley Üniversitesi’nde Olaylı Gece
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:15 0:00

Berkeley Üniversitesi dün gece saatlerinde olaylara sahne oldu. Aşırı sağcı haber sitesi “Breibart” sitesinin ırkçı ve Müslüman karşıtı söylemleriyle tanınan editörü Milo Yiannopoulos'un üniversitede yapacağı konuşma protestocular tarafından engellendi.

Üniversitedeki Cumhuriyetçiler Kulübü tarafından organize edilen etkinlik öncesi kampüste 1000’den fazla kişi toplandı. "Nefret söylemi ifade özgürlüğü değildir' afişleri taşıyan göstericilerle Trump destekçileri arasında zaman zaman gerilim yükseldi.

Bazı grupların da etkisiyle kampüste Yiannopoulos'un bulunduğu bina önünde ateş yakıldı.

Yiannopoulos'un bulunduğu bina önündeki polis barikatlarını yıkan göstericiler havai fişek ve taşlarla binaya saldırdı, biber gazı sıktı ve polisle çatıştı. Olayların büyümesiyle kampüsü kapatan polis eylemcilere gözyaşartıcı gazla müdahale etti.

Üniversite yönetimi ise etkinliğin hemen iptal edilmemesini savundu ve özgür ifadeye değer verdiklerinden iptal çağrılarını kabul etmediklerini aktardı.

Olayların ardından Başkan Donald Trump ise Twitter'dan bir açıklama yaptı. Trump "Berkeley özgür ifadeye izin vermez ve farklı görüşteki masum insanlara şiddet uygularsa, federal fonlardan aldığı yardımlar kesilir" diye yazdı.

32 yaşındaki Milo Yiannopoulos, siyah oyuncu Leslie Jones'a yönelik sanal taciz kampanyası başlatınca Twitter tarafından yasaklanmıştı. Yiannopoulos’un çalıştığı haber sitesi Breitbart’in yöneticisi bir süre öncesine kadar, Steve Bannon’dı.Bannon şu anda Trump’in baş stratejisti ve baş danışmanları arasında yer alıyor.

Bannon, 2016’da Donald Trump’ın başkanlık kampanyasına katılmadan önce aşırı sağcı bu siteyi yönetiyordu. Breitbart News, komplo teorilerinin ve beyazların üstünlüğünü savunanların yer bulduğu bir platform olarak değerlendiriliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG