Erişilebilirlik

Benzin İstasyonunda Eşşiz Lezzet


Benzin İstasyonunda Eşşiz Lezzet
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00
Arabaya benzin alırken lezzetli bir yemek yemek bazı Washington’luların severek tercih ettiği bir yöntem…

Amerika’nın Sesi’nden Deborah Block, Fast Gourmet’nin başarı öyküsünü haberinde derledi.

Christina Wilkie için Fast Gourmet çok pratik bir dükkan. Wilkie benzini alırken gofret satın alıyor ve sandviçini ısmarlıyor. Wilkie’ye göre burası hala keşfedilmemiş bir define: “Yemekler harika. Burası her sene Washington’un en iyi sandviç dükkanı seçiliyor. Bulmayı beklemediğiniz sandviçler var. Kaliteli malzeme kullanıyorlar.”

Dükkanın sahibi Lina Chovil Kolombiyalı. Eşi Fernando Almiron ise Arjantinli. Chovil burayı açarken kendi ülkelerindeki deneyimlerden yani benzin alırken sokak satıcılarından kaliteli yiyecek alma olanağından esinlendiklerini söylüyor: “Biz farklı kültürlere hitap edecek sokak yiyecekleri satmak istedik. Bir benzin istasyonunun Washington’a farklı bir yemek deneyimi sunacağını düşündük.”

Fast Gourmet şimdilerde popülaritesi artan U Street Koridoru’nda bulunuyor. Bir zamanlar suçun yüksek olduğu mahalle artık lüks bir semt. Her kesimden müşteri burada yemek yiyor: “Devlet memurları, ünlü şefler ve evsizler geliyor.”

Müşteriler ve yemek eleştirmenleri Fast Gourmet’nin taze ürünlerle hazırlanmış yiyeceklerine yüksek puan veriyor. Amerikan tarzı sandviçlerin yanı sıra Ortadoğu ve Latin Amerika yemeklerini de bulmak mümkün. Yemeklerin lezzetini müşterilerinden duyan limuzin şöförü Etiyopyalı Melaku Tarekegn de burayı denemeye karar vermiş: “Bugün şanslı günüm. Çok sevdim. Çok lezzetli.”

Fast Gourmet’nin kasiyeri William Mason, barbekü soslu tavuk sandviçi çok seviyor. Bir günde sekiz sandviç yiyerek kendine ün yapmış: “Duramadım. Bir tane yedim sonra daha fazla yemem gerekti. Çok lezzetliydi.”

Yakında çalışan Kolombiyalı Oscar Garzon da sıklıkla buraya uğruyor. Bu kez bir arkadaşını da getirmiş: “Kendi kendime, tamam, burası bir benzinci dedim. Ama çok güzel kokuyordu. Sandviçten ilk lokmamı aldım ve bayıldım.”

Yiyecekler El Salvadorlu Marlon Ulloa’ya ülkesini hatırlatıyor: “Ülkemde evde, jambonla baharatları ve sosları karıştırıp sandviç yaptığım günleri hatırlatıyor. Harika.”

Yemeklerin yanı sıra dükkanın bir benzincide görmeyi beklemeyeceğiniz bir lavabosu var. Dükkan sahibi Lina, sadece bu tuvaletler için bile geri gelinebileceğini belirtiyor.

Fast Gourmet’nin tasarımı da başarılı. Benzinci açıldığının ilk yılı kara geçmiş ve bu yıl da 1 milyon dolarlık ciro yapması bekleniyor.
XS
SM
MD
LG