Erişilebilirlik

Belgrad'da Mladiç Yanlısı Gösteriler Şiddet Eylemlerine Dönüştü


Belgrad'da Mladiç Yanlısı Gösteriler Şiddet Eylemlerine Dönüştü

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da toplanan binlerce Sırp milliyetçisi savaş kahramanı olarak gördükleri eski Bosnalı Sırp general Ratko Mladiç’in tutuklanmasını protesto etti. Göstericilerden bazıları polisle çatışmaya girdi.

Aşırı milliyetçi Sırp radikal partisi ve diğer aşırı sağcı örütlerin yandaşları otobüslerle Belgrad’a gitmişti.

Dün akşama doğru bazı göstericilerin çöp tenekelerini devirmeye, dükkanlardaki vitrin camlarını kırmaya başladığı görüldü. Sırp televizyonu, 70 kişinin tutuklandığı gösterilerde yaralananlar olduğunu ve bazılarının yarasının ağır olduğunu bildirdi. Yaralananlar arasında polisler de bulunuyor.

10 bin kişinin gittiği Belgrad’daki gösteriye Mladiç’in eşi ve oğlu da katıldı.

Bosna Hersek’in Kalinovik kentinde de çoğu eski Bosnalı asker bin kadar gösterici Mladiç’in posterlerini sallayarak Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç’i vatana ihanetle suçladı.

1995 yılında Srebrenitza’da 8 bin Boşnak erkeğin öldürülmesinden sorumlu tutulan eski general Mladiç, 16 yıl saklandıktan sonra Perşembe günü Sırbistan’da yakalanmıştı.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi, Bosna’nın başkenti Saraybosna’nın üç yıl kuşatılma altında tutulması ve yüzlerce kişinin ölümünden de Mladiç’i sorumlu tutuyor.

Oğlu Darko, babasının masum olduğunu, Srebrenitza katliamı ile bir ilgisi olmadığını savundu. Darko, katliamın babasının bilgisi dışında yapılmış olabileceğini iddia etti.

Avrupa Birliği, Sırbistan’ın üyeliğini, Mladiç ve halen kaçak olan Goran Hadziç adlı başka bir savaş suçlusunun yakalanmasına bağlamıştı.

XS
SM
MD
LG