Erişilebilirlik

800 Bin Belgesiz Genç İçin Zaman Daralıyor


800 Bin Belgesiz Genç İçin Zaman Daralıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00

Amerika’da bütçe kongreden geçmezse devlet dairelerinin kapanması sözkonusu. Kongrenin gündeminde takılan zor konuların başında da çocukken Amerika’ya gelmiş 800 bin kadar belgesiz gencin kaderini ilgilendiren yasa geliyor. DACA olarak bilinen bu programı yenilemek için sunulan yasa tasarısı geçmezse bu gençlerin sınırdışı edilmesi gündeme gelebilir.

Dreamers adıyla bilinen yüzbinlerce genç için zaman daralıyor.

Maria da bu gençlerden biri. 3 yaşından beri Amerika’da olan Maria, fırsat verilirse topluma hizmet etmek istediğini söylüyor: “Gerçek bir DREAM ACT/Rüya Yasası istiyorum. Bize vatandaşlık verecek, çalışmama izin verecek, rahatça okula gidebileceğim, ailelerimizi, toplumumuzu sınırdışı edilmekle karşı karşıya bırakmayacak bir yasa istiyorum.”

Kongre devleti açık tutmak için çaba harcarken, Kongre üyelerinin yıl sonu bütçe anlaşmasında DACA konusu dışarda kalacakmış gibi görünüyor.

Maria, “Kongre uzun zamandır harekete geçmiyor. Bizler öncelikleri arasında değiliz,” diyor.

Programın Mart ayında yürürlükten kalkması sözkonusuyken Cumhuriyetçiler ‘şimdi değil’ diyor.

Cumhuriyetçi Bradley Byrne, “DACA bunun bir parçası olmayacak. Bunu çok açık ortaya koyduk. DACA’yla yeni yılın ilk bölümünde ilgileneceğiz. Bence yeterli oy olacak. Bu bütçe, DACA’nın geleceğiyle ilgili değil,” diyor.

Ancak Demokratlar’a göre, bütçeyle ilgili süre sınırlaması karar çıkması için tek yol.

Demokrat Richard Durbin, “Başkan Trump bize meydan okudu, ‘işinizi yapın, yasayı geçirin’ dedi. Bu bizim zaten yapmamız gereken bir iş. Buradayız, 3 ay geçti, hala anlaşamadık. Cumhuriyetçiler şimdi de ‘Bize biraz daha süre verin. Gelecek yıl yapmaya çalışacağız’ diyorlar,” şeklinde konuşuyor.

DACA tehdidi gerçek çünkü bütçe tasarısının Demokratlar’ın oylarına ihtiyacı var.

Demokrat Kamala Harris, “Devlete kaynak sağlayacak herhangi bir yasa tasarısı DACA’nın iyileştirilmesini de içermeli,” diyor.

Devletin kapanması büyük bir olasılık.

Başkan Donal Trump, “Bu mümkün. Demokratlar ülkemiz için çok tehlikeli bir şey istiyor. Yasadışı göçmenlerin ülkemize akın ederek suç getirmesini istiyorlar. Ülkemize gelmelerini istiyoruz. Süreç konusunda çok dikkatliyiz. Demokratlar devleti kapatmaktah yana çünkü herkesin ülkemize akın etmesini istiyorlar,” şeklinde konuştu.

Olası bir anlaşmanın sınır güvenliği için bütçe artışı ve yasal göçmenlik için kriter değişiklikleri içermesi bekleniyor.

Cumhuriyetçi senatör Tom Tillis, “Demokratlar ve Cumhuriyetçiler olarak verimli müzakereler yürütmeye çalışıyoruz, sınır güvenliği için de, dengeli bütçe için de, DACA için de sürdürülebilir çözüm istiyoruz. Ve bunun 5 Mart’tan önce gerçekleşmesi gerekiyor. Beni endişelendiren yasa tasarısının zamanlaması. Şu an öncelik bütçe tasarısı üzerinde anlaşma sağlamak,” diyor.

Cumhuriyetçi John Cornyn ise, “Bu programın koruduğu 800 bin kayıtsız göçmenle ilgilendiğinizi, sonra da 322 milyon kişiye sırtınızı dönüp devletlerinin çalıştığını nasıl iddia edeceksiniz? Bu, 322 milyon Amerikalıyı rehin almak demek,” diyor.

Şimdi bütün gözler Başkan Trump’ın Kongre’deki Demokratlarla son dakikada yapacağı görüşme üzerinde toplanmış durumda.

XS
SM
MD
LG