Erişilebilirlik

Belçika’dan Terör Örgütü Liderine 12 Yıl Hapis


Sharia4Belgium adlı terör örgütünün lideri Fouad Belkacem için 15 yıl hapis cezası talep edilmişti. Anvers Mahkemesi 12 yılda karar kıldı.

Son dakikada önlenen terör eylemleri sonrasında yabancı savaşçılar ve terörle mücadele konularını gündeminin ilk sırasına taşıyan Belçika’dan önemli bir yargı kararı geldi. Suriye’ye gitmek üzere savaşçı toplayan Sharia4Belgium adlı örgütün liderine 12 yıl hapis cezası verildi

Tüm Avrupa için öncelikli sorunlardan biri haline gelmeye başlayan terör ve yabancı savaşçılar konusunda Belçika yargısı önemli bir karara imza attı. Radikal grupların yanında savaşmak üzere Belçika’da “savaşçı” toplayan ve bu kişilerin Suriye’ye gönderilmesini organize eden Sharia4Belgium (Belçika İçin Şeriat) adlı örgütün lideri Fouad Belkacem 12 yıl hapis ve 30 bin Euro para cezasına çarptırıldı.

Anvers Mahkemesi, Belçika’da zor kullanarak demokrasi yerine şeriat getirmeyi hedefleyen Sharia4Belgium’un terör örgütü olduğuna hükmetti. Örgüt için yapılan suçlamalar arasında internet aracılığıyla silahlı mücadelenin teşviki, Nusra Cephesi ve Suriye’deki benzer nitelikli diğer radikal örgütlere savaşçı temini, Belçika’da şiddet olayları planlaması ve üyelerine silahlı eğitim verme gibi unsurlar yer aldı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen duruşmada kararı açıklayan yargıç, örgütün lideri konumundaki Belkacem’in gençleri silahlı çatışmaya hazırladığını ve radikalleşmelerine neden olduğunu belirtti.

Yaklaşık 6 aydır süren davada 46 kişi yargılanıyordu. Duruşmaya ise bunlardan sadece 9’u katıldı. Geri kalan örgüt üyelerinin büyük bölümü halen Suriye’de, bazılarının ise öldüğü iddia ediliyor. Mahkeme bu kişilere yönelik kararında lider konumundaki isimler için 10 ile 15 yıl arasında değişen hapis ve 30 bin Euro para cezası kararı aldı. Sadece örgüt üyesi olanlar ise 3 ile 5 yıl arasında değişen hapis cezasına ve 15 bin Euro para cezasına çarptırıldı. Suriye’deki oğluna mali destekte bulunmakla suçlanan bir kişi ise beraat etti.

Mahkeme, öldüğü iddia edilen örgüt üyeleri için dosyanın kapatılmasının söz konusu olmayacağını belirterek ölümlerle ilgili delil bulunmamasını ve cihatçıların çoğu zaman hayatta olmalarına rağmen öldükleri izlenimini yaratmalarını gösterdi.

Örgüte yönelik soruşturma 2012’de başlatıldı. Nisan 2013’te ise Belçika çapında 48 yere baskın düzenlendi. Örgüt Belçika’nın yanı sıra İngiltere, Fransa, İspanya ve Hollanda’ya uzanan bir yapılanmaya sahipti.

XS
SM
MD
LG