Erişilebilirlik

Belçika: 'Şapkalı Adam' Bu Kez Yakalandı mı?


Kameralara yakalanan Muhammed Abrini

Paris’te geçen yıl Kasım ayında düzenlenen kanlı saldırılarla bağlantısı olduğuna inanılan kaçak bir zanlı Belçika’da tutukladı.

31 yaşındaki Fas asıllı Belçika vatandaşı Muhammed Abrini’nin Brüksel’deki Zaventem Havalimanı’nda düzenlenen intihar saldırılarından önce diğer intihar bombacılarıyla fotoğrafı görülen “şapkalı adam” olduğuna inanılıyor.

‘Şapkalı adam’ olması durumunda Abrini’nin toplam 162 kişinin hayatını kaybettiği kanlı saldırılarda kilit rol oynamaktan yargılanması bekleniyor. Paris ve Brüksel’deki bombalı ve silahlı saldırıları yerel bir IŞİD hücresi düzenlemişti.

Abrini, 13 Kasım’da Paris’te düzenlenen saldırılardan hemen önce başkent yolunda bir benzin istasyonunda kameralara takılmıştı. Kameralar Abrini’yi halen Belçika’da tutuklu bulunan diğer önemli zanlı Salih Adeslam’la birlikte seyahat ederken görüntülemişti.

Abrini aynı zamanda Paris saldırılarının da son aranan zanlısıydı.

Bu arada Belçika polisi Brüksel’deki Maalbek metro istasyonuna 22 Mart’ta düzenlenen bombalı saldırıyla bağlantılı olduğu düşünülen ikinci bir kişiyi de gözaltına aldı.

Belçika Federal Savcılığı, dün bir dizi tutuklamalar gerçekleştirildiğini söylese de ayrıntı vermeyi reddetti.

XS
SM
MD
LG