Erişilebilirlik

Belçika Üçüncü Şüphelinin Peşinde


Belçika polisi Zaventem Havaalanı’ndaki saldırıda yer aldığı düşünülen üçüncü kişiyi ararken, Avrupa Birliği Adalet ve İçişleri bakanları terör tehdidine karşı alınacak önlemleri görüşmek için Brüksel’de bir araya geliyor. Fransa Başbakanı Manuel Valls, teröre karşı daha güçlü bir karşılık çağrısı yapsa da yetkililer, Fransa da dahil birçok ülkenin hassas istihbaratı paylaşma konusuna pek yanaşmadığını belirtiyor.

Avrupa Birliği Polis Dairesi Europol Direktörü, İngiliz yayın kurumu BBC’ye yaptığı açıklamada Avrupa’daki cihatçı network ağının korkulandan daha yaygın olduğunu söyledi.

Belçika Polisi Şüphelilerin Peşinde
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:23 0:00

Robin Wainwright, Suriye ve Irak’a giden 5 bin şüphelinin radikalleştiğini ve Avrupa’ya geri döndüğünü söyledi.

Bu arada Paris saldırganlarından Saleh Abdeslam, Brüksel saldırılarının ardından bir an önce Fransa’ya iade edilmek istediğini belirtti. Abdeslam’ın avukatı “kendini anlatmak istiyor” ifadesini kullandı. Abdeslam daha önce Fransa’ya iade edilmek istemiyordu.

Brüksel’de Salı günü düzenlenen saldırılarda 34 kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 300 kişi de yaralanmıştı. Yaralılardan 61’inin durumunun ağır olduğu belirtiliyor. Brüksel Zaventem Havaalanı’ndaki saldırıda iki intihar eylemcisi üzerlerindeki bombaları patlatmış ve burada 14 kişi hayatını kaybetmişti. Havaalanı saldırganlardan Bakraoui’nin kardeşi Halid de üzerindeki bombaları Maelbek Metro İstasyonu’nda patlatmış ve 20 kişinin ölümüne yol açmıştı.

XS
SM
MD
LG