Erişilebilirlik

Obama: "Belçika Halkının Yanındayız"


Obama: "Belçika Halkının Yanındayız"
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

Amerika Başkanı Barack Obama, Küba’ya düzenlediği tarihi ziyaret sırasında Küba halkına hitap ettiği konuşmasına Belçika’daki terör saldırılarını kınayarak başladı.

Amerikan halkının dua ve iyi dileklerinin Belçika halkıyla olduğunu belirten Obama, “Masum insanlara karşı girişilen bu çirkin saldırıları kınamada Belçika halkıyla dayanışma içerisindeyiz. Sorumluları adalet önüne çıkarmada dostumuz ve müttefiğimiz Belçika’ya destek olmak için ne gerekiyorsa yapacağız,” diye konuştu.

Bu saldırıların, dünyanın teröre karşı birlikte hareket etmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koyduğunu kaydeden Obama, “Uyruk, ırk ya da inanca bakmaksınız, teröre karşı mücadelede birlik içerisinde olmalıyız” dedi.

Obama, “Dünya genelindeki halkların emniyeti ve güvenliğini tehdit edenleri yenilgiye uğratabiliriz ve uğratacağız” ifadesini de kullandı.

Belçika’daki saldırı sonrasında Dışişleri Bakanı John Kerry de Belçikalı mevkidaşını telefonla arayarak taziye dileklerini iletti. Kerry de Obama gibi, Amerika olarak Belçika halkının yanında olduklarını kaydetti ve yine Amerika’nın soruşturma için her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu söyledi. Her iki bakan da soruşturma sürecinde temasta kalma kararı aldılar.

XS
SM
MD
LG