Erişilebilirlik

Belçika'da Nükleer Tesis Görevlisinin Sır Ölümü


Öldürülen güvenlik görevlisi Fleurus'taki Ulusal Radyoaktif Elementler Enstitüsü'nde çalışıyordu.

Belçika’da nükleer santralda çalışan bir güvenlik görevlisinin Brüksel Havaalanı ve metroya düzenlenen saldırıdan iki gün sonra (perşembe) bir cinayete kurban gittiği bildirildi.

Belçika medyası, Didier Prospero adlı güvenlik görevlisinin santrala girmesini sağlayan manyetik kimlik kartının çalındığını da belirtirken, bu kişinin Brüksel’in güneyindeki Fleurus’ta Ulusal Radyoaktif Elementler Enstitüsü'nde çalıştığını duyurdu. Haberlere göre cinayetin hemen ardından savcılar öldürülen güvenlik görevlisinin manyetik giriş kartını iptal etti.

Prospero’nun ikamet ettiği Charleroi savcılığı kimlik kartının çalındığı iddialarını reddetti. Reuters haber ajansına göre bir emniyet sözcüsü de, soruşturmanın gizliliği açısından ayrıntı veremeyeceklerini söyledi.

La Libre Belgique gazetesine konuşan Avrupa Birliği terörle mücadele yetkilisi Gilles de Kerchove, Belçika’nın nükleer santralları ve diğer ana altyapılarının önümüzdeki beş yıl boyunca siber saldırılara hedef olabileceği uyarısında bulunuyor.

Salı günü havaalanı ve metroda düzenlenen bombalı intihar saldırılarında 30’u aşkın kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Bu olayların ardından Belçika medyası, teröristlerin ülkedeki nükleer tesislere saldırı düzenleyebileceği ya da nükleer materyalleri çalmaya çalışabileceği olasılığına odaklanıyor.

Bu hafta Washington’da yapılacak Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde özellikle radikal grupların kirli bomba imal edebilecekleri nükleer materyallere erişimini önleme yolları üzerinde durulacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG