Erişilebilirlik

Bebeklerin Dil Öğrenme Süreci 


Bebeklerin Dil Öğrenme Süreci 

Bebekler, bildikleriyle doktorları, araştırmacıları ve anne babalarını şaşırtmaya devam ediyor. Beyin dalgalarını ölçen teknoloji sayesinde araştırmacılar, bebeklerin sandığımızdan çok daha fazla şey bildiğini belirledi.

Bebekler neyi, ne zaman öğreniyor? Uzmanlar, bebeklerin beynini izleyerek bu sorulara yanıt arıyor. Northwestern Üniversitesi uzmanları bebeklerin konuşmaya başlamadan önce kelimeleri tanıdığını ve sözcüklerle, temsil ettikleri nesneler arasında bağ kurduğunu ortaya çıkardı.Dört buçuk aylık Finn henüz konuşmuyor ancak annesinin söylediklerine tepki veriyor. Northweastern Üniversitesi’nin araştırmasına göre anne babaların bebekleriyle sürekli konuşması çok önemli. Finn’in annesi Covington Campbell bebeğiyle henüz dünyaya gelmeden konuşmaya başlamış. Araştırmacılar, bebeklerin dil becerileri geliştirmeye anne karnında başladığını düşünüyor. Hamileyken hukuk fakültesine devam ettiğini söyleyen Campbell, “Hukuk fakültesindeki son sömestirimi bitiriyordum. Finn 30 yıl sonra hukukçu olarak karşınıza çıkarsa hiç şaşırmayın. Derslerde adeta canlanır, sürekli hareket eder, profesörlerimin seslerini duyardı,” diye konuşuyor.

Philadelphia’daki Temple Üniversitesi Bebek Lisan Laboratuarı Başkanı Profesör Kathy Hirsh-Pasik, “Dil gelişim sürecinin ilk aşamasının anne karnında başladığını düşünüyoruz çünkü bebekler arka planda annelerinin konuşmalarını duyuyor,” şeklinde konuşuyor.

Uzmanlara göre, bebekler anne karnında dilin melodisini öğreniyor. Prof. Pasik, “Bebekler bazen duydukları sözcükleri hatırlıyor ve dillerin hangi gruba ait olduğunu anlıyor. Fransızca’yı İspanyolca’dan ayıramayabilirler, ancak bu iki dilin bir gruba, İngilizce ve Almanca’nınsa başka bir gruba ait olduğunu biliyorlar,”diyor.

Bir başka araştırmaya göre annelerinin sürekli konuştuğu bebek ve çocuklar okulda daha başarılı ve zeka seviyeleri daha yüksek. Çocuk gelişim uzmanı Judy Montgomery, anne babaları bebekleriyle konuşmaya teşvik ediyor. Montgomery, “Anne babalar, bakıcılar ve aile fertleri, bebekleri sözcüklerle ilk tanıştıran kişiler. Çok sözcük işiten çocukların kelime dağarcıkları genişliyor,” diyor.

Bebeklerinin duydukları sözcükleri sayan cihazlar bile satılıyor. Ancak Hirsh-Pasik, bebeklerin televizyondan uzak tutulması gerektiğini söylüyor ve “Çocukların iki yönlü ve karşılıklı iletişime ihtiyacı var,” diye konuşuyor.XS
SM
MD
LG