Erişilebilirlik

Bazı İngilizler Kentlerinde Mülteci Kabul Etmekten Memnun


Bazı İngilizler Kentlerinde Mülteci Kabul Etmekten Memnun
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

Macar hükümeti vatandaşlarını İngiltere’de, çoğu Müslüman olan göçmenleri kabul eden bazı kentlere gitmemeleri konusunda uyardı. Budapeşte, mültecileri reddetme politikasına gerekçe olarak bu kentlerin durumunu gösteriyor. Ancak mültecileri kabul eden bu İngiliz kentlerinden Peterborough, macar hükümetini protesto etti. Kent yönetimi, dikkatli bir tartışma sürecinin ardından mültecileri kabul etme kararı aldıklarını açıkladı.

Sühad el Marsumi bir sığınmacı ve yeni gelenlerin toplumla kaynaşmayacağı ve Avrupa’yı sömüreceği önyargılarına karşı çıkıyor. "Irak’ta üniversitede ekonomi eğitimi gördüm. Ülkemde işletme master’ı yaptım ve Maliye Bakanlığı’nda çalıştım” diyen Sühad iltica başvurusunun sonucunu bekliyor, bir yandan da İngiltere’nin Peterborough kentindeki mülteci merkezinde ücretsiz dikiş dersi veriyor. Sühad'ın çalışma izninin gelmesi İngiltere İçişleri Bakanlığı'ndan daha gelmediği için çalışması yasak.

Peterborough kenti, 1950’lerden bu yana sığınmacılara ve mültecilere kucak açmasıyla biliniyor.

Topluma uyum sağlama konusunda da destek önemli, ancak kent uzun zamandır bunun sıkıntısını çekiyor. Sühad El Mursumi’nin yaşadığı mahallede İngilizce konuşan az.

Suriyeli mülteciler üzerinde anlaşılan öneri gelecek 5 yıl için 25 ailenin kabul edilmesi. Mobilya ve gıda bağışı şimdiden başlamış bile.

Ancak verilen garantiler herkesi memnun etmiyor. Kentin bazı sakinleri yeni mülteci akınına karşı; ancak kamera önünde konuşmuyorlar.

Tüm tarafların anlaştığı tek konu ise Peterborough’nun, Macar yetkililerin iddia ettiği gibi gitmesi imkansız bir yer olmadığı.

Bazı kent sakinleri de daha fazla sığınmacı gelmesinden memnun. Bu insanların sunacağı hizmetlerden yararlanmak istiyorlar.

Sühad çok kısa sürede yardım bekleyen birinden yardım eden birine dönüştü. Tek isteği ise insan olduğunu ve yaşadığını hissetmek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG