Erişilebilirlik

Bayer Monsanto’yu Satın Alıyor


Aspirin sayesinde tüm ülkelerde tanınan ilaç şirketi Bayer, ABD’li tohum ve tarım ilacı üreticisi Monsanto’yu alıyor. 66 milyarlık anlaşmada Monsanto, Bayer’in hisse başına nakit 128 dolarlık teklifini kabul etti. Bayer, Mayıs ayındaki görüşmelerde 122 dolar teklif etmişti.

Monsanto teklifi kabul etmiş olsa da, satışın hissedarlar tarafından da onaylanması gerekiyor. Bayer, Almanya, ABD ve birçok ülkenin mevzuatına uymayı başaramazsa da, Monsanto’ya 2 milyar dolar ayrılık cezası ödeyecek. Alman ilaç devi anlaşmanın 2017 sonuna kadar tamamlanmasını bekliyor.

Bayer’in hissedarları ise durumdan memnun değil. Fiyatın gereğinden yüksek olduğunu söyleyen hissedarlar, Bayer’in tarım ticaretine kayarken ilaç sektörüne odaklanamayacağını savunuyor.

Bayer, ecza ürünlerinin yanı sıra yabani ot ve böcek ilacı alanında da geniş bir ürün yelpazesine sahip. Monsanto da tarım ilacının yanı sıra genetiği değiştirilmiş mısır, buğday, soya fasulyesi, pamuk ve şeker kamışı tohumu üreten bir şirket. Anlaşma imzalanırsa Bayer, dünya tohum ve tarım ilacı piyasasının dörtte birini ele geçirmiş olacak.

Satış gerçekleştikten sonra şirketin yeni adının ne olacağı ve Monsanto markasının ne olacağı belirsiz.

Bayer, İsviçre merkezli Syngenta’dan sonra en büyük tarım kimyasalları üreticisi. Bayer de Monsanto da daha önce Syngenta’yı da satın almaya çalışmış; ancak şirket, 43 milyar dolara Çinli ChemChina firmasına satılmıştı. Bayer’in ABD’li rakipleri Dow Chemical ve DuPont da geçen yıl birleşme yoluna gitmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG