Erişilebilirlik

Batman İlk Kadın Muhtarını Seçti


Batman’da ilk kez bir kadın muhtar seçildi. Sağlık Mahallesi’nde aday olan Fatma Türkan, 7 erkek rakibini geride bırakarak muhtar oldu.

25 kadının muhtar adayı olduğu Batman’da, 17 bin nüfuslu Sağlık Mahallesinin Muhtarlığı içi biri kadın, sekiz aday yarıştı. Fatma Türkan da bunlardan biriydi. Altı çocuk annesi 49 yaşındaki Türkan, 10 yıldır aynı mahallede esnaflık yapıyor. Mahallenin biriken sorunlarının çözümsüz kalması üzerine kadınlar harekete geçti. Muhtarlık serüvenini VOA Türkçe’ya anlatan Türkan, “Muhtarlık fikri aniden gelişen bir olay değildi. Bizim mahallenin bazı eksikleri vardı. Ben de mahallede komşularla, arkadaşlarla konuşuyordum. Mesela bir parka ihtiyacımız olduğu, mahallemizin gelişmemiş olduğu fikrinde buluştuk. Arkadaşlar da, bana güvenerek ‘Bunu sen başarabilirsin’ dediler ve başardık” dedi.

Yedi erkek adayla yarışan Türkan, kadın dayanışması sayesinde kazandığını söyledi. Erkeklerin de kendisine destek verdiğini unutmayan Türkan, “Kadın dayanışması yaptık. Kadınların kapısını çalarak izah ediyordum kendimi, neler yapabileceğimizi söylüyordum. Mahalle için, birbirimiz için, birbirimize cesaret verelim, kol kanat girelim dedim. Mahalle için daha güzel bir şey yapmaya biz kadınlar karar verelim. Demek ki tutuldu, gerçekten destekleyenler çok oldu. Erkekler de güzel karşıladılar, kahvelere gittiğim zaman ‘Biraz beni dinleyebilir misiniz?’ diye erkeklere seslendim. Projelerimi anlatıp destek istedim. Erkeklere dedim ki ‘Size bir sorum var, muhtarlığa biz kadınlar gidiyoruz. Mağdur olan bizleriz, yardım için, kömür için adres için biz gidiyoruz, kadınlarımız gidiyor. Siz gitmiyorsunuz’ Bunu söylediğim zaman, birbirlerine bakarak ‘Gerçekten doğru söyledin’ dediler. ‘Şimdiye kadar hiçbir muhtarlığa gitmiş değiliz, bizi ikna ettin’ dediler” diye konuştu.

En yakın rakibine 100 oy fark atan Türkan ilk icraatını şöyle açıkladı; “Çocuklara söz vermiştim, mahallenin çocuklarına bir park yapmayı düşünüyorum. İlk icraatım bu olacak. Destekleyen, desteklenmeyen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Onların bana verdikleri oylara layık olmaya çalışacağım. Büyük bir sorumluluk, büyük bir yük ama inşallah onlar nasıl beni sevindirdi, ben de hizmet edeceğim”

Türkan, bazı sandıklara yapılan itirazlar nedeniyle henüz mazbatasını almadı.

XS
SM
MD
LG