Erişilebilirlik

Batı Şeria'da Öfkeli Cenaze Töreni


Batı Şeria’da İsrail cezaevinde ölen Filistinli bir mahkum ve bu ölümü protesto ederken İsrail askerleri tarafından öldürülen iki gencin cenazeleri binlerce kişi tarafından kaldırıldı.

Gırtlak kanserinden ölen Maysara Ebu Hamdiye’nin El-Halil kentindeki cenaze törenine katılan kızgın kalabalık İsrail’in gerekli tıbbi bakımı sağlamamakla suçluyor.
İsrail ise ağır sigara tiryakisi Hamdiye’nin hapishanede gerekli tıbbi bakımı gördüğünü savunuyor.
Hamdiye 2002 yılında Kudüs’te bir kahveye bombalı saldırı planlama suçundan yargılanmış ve cinayete teşebbüsten hüküm giyerek ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.
İsrailli yetkililer, Batı Şeria’nın Tülkerim kentinde Hamdiye’nin ölümünü protesto eden Filistinli gençlerin İsrailli askerlere yangın bombasıyla saldırdıklarını ve askerlerin buna ateş açarak karşılık verdiğini bildirdi.
Filistinliler açılan ateş sırasında 17 ve 19 yaşındaki iki gencin başları ve göğüslerine isabet eden kurşunlarla öldüğünü belirtti.

İki gencin Anabta kentindeki cenaze törenine katılan kalabalık ağıt yaktı ve intikam çağrısında bulundu.
Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas İsrail’i kargaşa yaratmakla suçladı ve bunun Amerika’nın yeniden başlatmaya çalıştığı barış süreci üzerinde olumsuz etki yapmasından İsrail’in sorumlu olacağını söyledi.
Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry hafta sonu Kudüs ve Ramallah’ı ziyaret ederek barış sürecini yeniden canlandırmaya çalışacak.

Öteyandan Gazze’deki Filistinli militanlar İsrail’e yönelik roket saldırılarına devam ediyor. İsrail üçüncü gününe giren saldırılara karşılık olarak Kasım ayında Hamas’la varılan ateşkesten bu yana ilk kez Gazze’ye hava saldırısı düzenledi.
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Gazze’den roket saldırılarının devam etmesi durumunda İsrail’in sert karşılık vereceği uyarısında bulundu.
XS
SM
MD
LG