Erişilebilirlik

Batı’dan İran’a Kınama


İngiltere, Fransa, Almanya ve Amerika, ortak bir açıklamayla İran’ın uzaya uydu gönderme amacıyla roket fırlatmasını kınadı. Açıklamada, “İran’ın balistik füze geliştirme çabaları bölgede istikrarsızlığa yol açacak etkiler yarattı. İran’a balistik füze ve benzeri fırlatma faaliyetlerinde bulunmamaları için çağrı yapıyoruz” dendi.

Amerika’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley de, “İran’ın uluslararası yükümlülüklere uyduğu sözüne güvenmiyoruz. İran kışkırtma çabalarını durdurana kadar ve Güvenlik Konseyi kararlarına tamamen uyana kadar, İran’a cevap vermeye devam edeceğiz” dedi.

İran, Perşembe günü başarılı bir şekilde uzaya uydu taşıyan bir roket fırlattıklarını duyurdu.

İran devlet televizyonunda yayınlanan haberde, Simurg isimli roketin, 250 kiloluk bir uyduyu taşıyabildiği ve dünyadan 500 kilometre yukarıya ulaşabildiği belirtildi ancak ne tür bir uydu olduğu konusunda ayrıntı verilmedi.

Ayrıca, “Simurg fırlatma aracının başarılı denemesiyle birlikte, İmam Humeyni Uzay Merkezi’nin resmi açılışı yapılmış oldu” dendi.

Füze fırlatılması, Amerikan Kongresi’nde İran’a yaptırımların kabul edilmesi sonrası geldi.

Füze fırlatımı, 2015’te İran ve P5+1 ülkeleri (BM Güvenlik Konseyi’nin daimi 5 üye ülkesi ve Almanya) arasında imzalanan nükleer anlaşmayı ihlal etmiyor. Ancak Amerika, roket fırlatma teknolojisinin, uzun menzilli füzeler için kullanabileceği olasılığı karşısında endişe duyuyor.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG