Erişilebilirlik

Batan İtalyan Gemisinde Canlı Aranıyor


Batan İtalyan Gemisinde Canlı Aranıyor

Akdeniz’de Giglio adası yakınlarında karaya oturan lüks yolcu gemisinin içinde sağ kazazede bulma çalışmaları yeniden başladı.

Kötü hava koşulları nedeniyle dalgıçlar çalışmalarını durdurmuştu.

Gemi sahiplerinin kaptanı sorumlu tuttuğu kazada altı kişinin öldüğü, 14 kişinin kayıp olduğu bildiriliyor.

Gemi sahiplerinin sözcüsü kaptanın, yetkisi dışında onaylanmamış bir rota izlediğini ve gemiyi karaya çok yakınlaştırdığını söyledi. Sözcü, kaptanın ayrıca gemi karaya oturduğunda yolcular ve mürettebatın tahliyesinde uluslararası standartlara uymadığını da önesürdü.

Halen polis gözetiminde bulunan kaptan Francesco Schettino’nun, gemiyi bütün yolcular kurtarılmadan terketme ve ölüme sebebiyet verme suçlarından yargılanacağı bildiriliyor.

İtalya’nın batı kıyısındaki Civitavecchia’dan kuzey batıdaki Savona’ya gitmekte olan Costa Concordia Cuma gecesi Giglio adası yakınlarında karaya oturmuştu.

Geminin kısa bir süre içinde su almaya başlayarak 20 derece yana yatması yolcular arasında panik yarattı. Bir görgü tanığı gemideki karışıklığı Titanik’in son anlarına benzetti, birçok yolcunun yüzerek karaya ulaşmak için buz gibi sulara atladığını söyledi.

Geminin 3 bin 200 yolcusu arasında İtalyan, Alman, Fransız ve İngilizlerin yanı sıra 10 kadar Türkün de olduğu öğrenildi.

290 metre uzunluğundaki 13 katlı lüks gemide 13 bar, 5 lokanta, 4 yüzme havuzu ve 500 balkonlu kabin bulunuyor.

XS
SM
MD
LG