Erişilebilirlik

Batı Şeria'da Gerginlik Tırmanıyor


Filistinli bir tutuklunun İsrailliler tarafından sorgusu sırasında ölmesinin ardından başlayan protesto gösterilerinde şiddet giderek artıyor

Batı Şeria'da otomobil lastiği yakıp taş atan Filistinlilere, İsrail askerleri plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba ile karşılık verdi. Çatışmalar, cezaevlerinde tutuklu 3 bin Filistinli bir günlük açlık grevi yaparken meydana geldi.
Protestolar, İsrailliler tarafından gözaltında tutulan Arafat Ceradat'ın ölümüyle başladı. Filistinli yetkililer, Caredat'ın işkenceye maruz kalmış olabileceğini önesürerek uluslararası soruşturma talebinde bulundu.
Ölen mahkumun babası, oğlunun cesedini incelerken kafasında kan izleri gördüğünü öne sürdü. İsrail radyosuna konuşan baba, 30 yaşındaki oğlunun geçen hafta gözaltına alındığında gayet sağlıklı olduğunu belirterek, ölümden İsrailli güvenlik görevlilerini sorumlu tuttu.
İsrailli yetkililer ise, Ceradat'ın sorgulama sırasında herhangi bir şiddete maruz kalmadığını, ölüm nedeninin kalp krizi olduğunu öne sürüyor.
Taş atmadan, silahlı ve bombalı saldırıya kadar çeşitli suçlardan yaklaşık 4 bin 500 Filistinli İsrail cezaevlerinde tutuluyor.
Tutukluların açlık grevi, hapishane sorununu Filistinlilerin bir numaralı gündemi haline getirdi. Tutukluların serbest burakılması için Batı Şeria'da başlayan protestolar, bir haftadır artarak sürüyor.
İsrailli savunma yetkilisi Amos Gilad, Filistin Yönetimini ayaklanmayı planlamakla suçladı.
Gilad, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada 'işkence yalanlarını, sokaklardaki şddeti körüklemek için yayıyorlar' dedi.
İsrail, Filistin yönetimine gönderdiği sert mesajda, sükunetin sağlanması talebinde de bulundu

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’ya Yeşil Işık - 28 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:02 0:00
XS
SM
MD
LG