Erişilebilirlik

Batı Putin'in Adımları Konusunda Temkinli


Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da bu ayki cumhurbaşkanlığı seçimini desteklediği açıkladı, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılardan, referandumu ertelemelerini de istedi. Yine de bu adımlar, Moskova’nın Ukrayna konusunda Batı’yla aynı çizgiye yaklaştığını göstermiyor

Rusya Cumhurbaşkanı Putin, Ukrayna’da 25 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimini desteklese de, bu desteğin sınırlı olduğunu söyledi: “Kiev’deki cumhurbaşkanlığı seçimleri doğru yönde ilerliyor. Ancak eğer tüm Ukrayna vatandaşları, seçimlerden sonra haklarının nasıl güvence altına alınacağını bilmezse bu girişim bir işe yaramaz.”

Putin bu açıklamaları, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü AGİT temsilcilerini ağırlarken yaptı. Görüşmeden 1 gün önce Amerika ve Avrupa Birliği, Rusya’nın Ukrayna seçimlerini engellemesi durumunda daha sert yaptırım tehdidinde bulunmuştu.

Uzman Stephen Blank’e göre, Moskova’ya daha önce uygulanan iki yaptırım, ağırlığını hissettirmeye başladı: “Yeni yaptırım uygulanırsa etkisi daha da ağır olur. Rusya’nın bankacılık ve enerji sektörünü, ekonomisini etkiler. Moskova böyle bir risk almak istemez.”

Blank, Rusya’nın Ukrayna’nın istikrarını bozma çabalarını, seçimden önce de, sonra da gizlice sürdüreceğini düşünüyor. Moskova, kendi sınırında bağımsız, Batı yanlısı bir Ukrayna istemiyor.

Putin’in çağrısına rağmen Donetsk’teki ­ayrılıkçıların liderleri, Kiev hükümeti taleplerini yerine getirmediği sürece referandum planlarını değştirmeyeceklerini söylüyor: “Ukrayna birlikleri kışlalarına geri dönmeli. İçişleri Bakanlığı’na bağlı Ulusal Muhafızlar’ın özel timleri de dahil, 22 Şubat’tan itibaren oluşturulan tüm yasadışı silahlı gruplar silahsızlandırılmalı. Bunlar olursa biz de referandumun ertelenmesini düşünebiliriz.”

Kiev hükümeti, Donetsk, Slovyansk, Luhansk ve Ukrayna’nın doğusundaki diğer bölgelerde işgal edilen devlet binalarını geri almak için asker gönderdi. Başbakan Arseniy Yatsenyuk, yalnızca operasyonun değil, krize siyasi çözüm bulma çabalarının da süreceğini bildirdi: “Silahlı gruplar silahlarını teslim edip cezalarına razı olmalı. Eğer bu kişiler ciddi bir suç işlemediyse silahlarını teslim etmeleri durumunda affedilecekler.”

Moskova, işgallerini sürdüren ayrılıkçı milisleri silahlandırdığı iddiasını reddediyor. Uzman Stephen Blank, Rusya’nın sınırdan askerlerini çekmesi durumunda bile, gerektiğinde bu askerleri yeniden toparlayıp sınıra yığmasının an meselesi olduğunu söylüyor.
XS
SM
MD
LG