Erişilebilirlik

Başkentte Yedinci Sanat Buluşması Heyecanı Yaşanıyor


Ankara Uluslararası Film Festivali, VOA Türkçe’nin sponsorları arasında bulunduğu 30’ncu yılında başkentli sinemaseverler için kısa, uzun ve belgesel kategorilerinde beyaz perde şöleni sunuyor. Kadir İnanır ile Nazlı Eray’ın ödüllendirildiği ve Moğollar’ın konseriyle renklendirilmiş açılış töreni ardından festival programında, film gösterimleri, paneller gibi etkinlikler bulunuyor.

Başkentte kültür-sanat hayatı açısından vazgeçilmez etkinliklerden birisi olan Ankara Uluslararası Film Festivali, otuzuncu yılında maddi zorluklara karşın aralarında VOA Türkçe Servisi’nin de bulunduğu kuruluşlarca sağlanan sponsorluk desteğiyle Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından hayata geçirildi. 30. Ankara Uluslararası Film Festivali, dün gece MEB Şura Salonu’nda düzenlenen açılış töreniyle başladı. Festivalde, 28 Nisan’a kadar Büyülü Fener Sineması’nın ev sahipliğinde yönetmenler ve oyuncularla söyleşiler eşliğinde film gösterimleri gerçekleştirilecek. Festival programına ilişkin detaylı programa ise http://www.filmfestankara.org.tr/tr/ internet adresinden ulaşılması mümkün.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Demirkol ve Festival Başkanı İnci Demirkol’un ev sahipliğindeki açılış törenine sanat ve edebiyat dünyasından pek çok ünlü ismin yanı sıra CHP’li TBMM Başkanvekili Levent Gök de katıldı. HDP’li TBMM Başkanvekili Mithat Sancar da törene iştirak edenler arasındaydı.

Açılış töreninde, Ankara Film Uluslararası Film Festivali’nin geleneksel ödülleri de sahipleriyle buluştu. Bu kapsamda “Aziz Nesin Emek Ödülü” sinema sanatçısı Kadir İnanır’a, “Sanat Çınarı Ödülü” Ankaralı yazar Nazlı Eray’a ve “Kitle İletişim Ödülü” ise senarist/oyuncu Gülse Birsel’e verildi. Kadir İnanır, ödülünü alışı sırasında Türkiye’nin mevcut demokratik koşullarına işaret ederek, “Demokratik bir ülkede yaşanılması için düşünen, konuşan, cesur ve aydın insanlara ihtiyacımız var. “Aziz Nesin böyle bir aydındı. Böyle güzel bir insandı. Keşke tanısaydınız. İnanamazdınız. Cimriye çıkmıştı adı. Asla cimri değildi çünkü biriktirdiği bütün paraları kimsesiz ve yoksul çocukların eğitimi için bir vakfa gönderiyordu. Kendisi de şimdi orada yatıyor zaten ama capcanlı, içinde, gönlümüzde. İşte böylesine büyük bir aydın adına verilen ödüle layık görüldüğüm için son derece onurluyum” sözleriyle salondan yoğun alkış aldı. Nazlı Eray da ödüle layık olmaya çalışacağını vurguladı. Gülse Birsel’in ise törene katılamadığı için özür dilediği görüntülü mesajı ekrana yansıtıldı.

Törende ayrıca festivale katkı sağlayan kurum ve kuruluşlardan temsilcilere Ankara Kedisi şeklinde hazırlanmış teşekkür plaketleri takdim edildi. Bu çerçevede VOA Türkçe Servisi’nin festivale maddi katkısı dolayısıyla teşekkür plaketini de Ankara muhabirimiz Yıldız Yazıcıoğlu aldı. Festivale sponsorluk katkısı sağlamaları dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Selçuk Yavuzkanat ile Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de teşekkür plaketlerini aldı. CHP’li Taşdelen’in “Ankara’ya baharı getirdiğimizi düşünüyorum. Sanata desteklerimiz sürecek. İstanbul’a da bahar geldi” sözleri de alkışlandı.

VOA Türkçe Servisi’nin festivale katkısı dolayısıyla teşekkür plaketini de Ankara muhabirimiz Yıldız Yazıcıoğlu aldı
VOA Türkçe Servisi’nin festivale katkısı dolayısıyla teşekkür plaketini de Ankara muhabirimiz Yıldız Yazıcıoğlu aldı

“Ankara’nın çölleşen kültür sanat hayatında taze kanlardan birisi”

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Demirkol, festivale ilişkin VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Festivali otuz yıldır devam ettirebilmemiz zorluk, keyif almak, onur duymak, Ankara’ya ve sinemaya kazançlar kazandırma, genç insanlara sinema alanında katkı vermek gibi pek çok anlam ifade etti. Festivalimizde 30 yıl boyunca pek çok genç insan yetişti. Kısa filmleriyle bu festivalde yarışmış bugün Türkiye çapında büyük yönetmenler oldular. Türkiye’de kısa filme en çok değer veren festivaliz. Belgesel filmler de önemli bizim için. Ulusal film kategorisi ise her yıl önemli eserler yarışıyor. Bu festivali vakıf kurucumuz Mahmut Tali Öngören ‘çölde lale’ diye tanımlar. Maalesef bu festival son 20 yılında Türkiye ve Ankara’nın çölleşmesiyle geçti. Ankara, çağdaş sanata, operaya, baleye, sinemaya ve müziğe çok önem veren bir kentti. Fakat son 15-20 yılda kay kaybetti kültür sanat hayatımız. Sanat etkinlikleri daha çok İstanbul’a kaydı. Ama film, müzik, dans, uçan süpürge gibi Ankara’ya taze kan veren festivallerimizin Ankara’nın kültür sanat hayatında önemli bir değer ve ışık olduğuna inanıyorum” dedi.

Bu noktada VOA Türkçe’nin sponsorluk desteğine işaret eden Demirkol, “Önemli bir destek oldu. Bizim büyük veya ana sponsorumuz yok. VOA Türkçe’ninki orta ölçekli bizi gayet bu mutlu edecek destekti. İlk destekti hatta. Biz festivale başlarken bu güzel haberi aldığımızda çok sevindik. Yılbaşıyla birlikte peşinden de diğer sponsorlar geldi. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin şirket veya kurum öyle büyük bir sponsora bağlı olmaması da önemli. Festivalimize böyle orta ölçekli ve yaygın demokratik destekler olması önemli. Böylece biz bağımsızlığımızı sağlıyoruz. Ankara, Türkiye’deki en bağımsız film festivallerinden olarak değerlendiriliyor. Bunu da sürdürmeyi istiyoruz” diye konuştu.

Başkentte Yedinci Sanat Buluşması Heyecanı Yaşanıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:11:03 0:00

Sanatçılar da 30’ncu yaşındaki festivali desteklemekten mutluydu

Sanatçı Kadir İnanır da, festivali VOA Türkçe’ye değerlendirirken, “Mesleğimizle ilgili yani sinemayla ilgili nerede bir organizasyon varsa onu destekliyoruz. Yeter ki içeriği bizim görüşlerimizle ters düşmesin. Böylesi bir sanatsal etkinliği organize etmenin zorluğunu biliyorum. Mutluluğunu da biliyorum. Elimizden geldiği kadar bize ihtiyaç olduğu sürece böyle desteklerimizi sunuyoruz. Buraya gelişimin en önemli sebebi de ülkemizin en büyük yazarlarından Aziz Nesin Emek Ödülü’ne almam. O ayrı bir tat ayrı bir zevk” açıklaması yaptı.

Yazar Nazlı Eray da, festivale her zaman destek vermeye hazır olduğunu vurgulayarak, Ankara’nın kültür sanat hayatındaki geriye gidişten de yakındı. Eray, “Maalesef bir geriye gidiş var. Ama her an ilerlemeye dönüşecek bir ivme de var. Oynuyor dalgalar. Kültür sanat hayatımız kurtarılabilir. Ankara’nın Atatürk zamanından beri çok ileri bir yeri vardır” dedi.

Sanatçı Şebnem Bozoklu ise, VOA Türkçe’ye “Film festivalleri bizim çok önemli, çok önemsiyoruz. Bulunduğu şehirlerin festivallere verdiği desteği, halkların verdiği desteği çok önemsiyoruz. Ankara film festivali de çok daha iyi desteklendiği ve rahat olduğu bir yıl olmasını umarım festival desteklerini arttırarak bizim hayatımıza aydınlık katmaya devam eder” diye konuştu.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:37 0:00
XS
SM
MD
LG