Erişilebilirlik

Başkanlık Yarışı Sosyal Medyada


Facebook’tan Twitter’a, Instagram’dan Snapchat’e sosyal medya, 2016 başkanlık yarışına katılan aday adaylarının seçmenlerle iletişim kurmasını çok kolaylaştırıyor.

2016 seçim kampanyaları, sosyal medya sayesinde adaylar ve seçmenler arasındaki geleneksel sınırları yıkıyor.

Ted Cruz ve ekibi seçmenlerle yepyeni bir platformda CruzCrew uygulaması ile buluşuyor. Uygulama, Twitter ve Facebook’taki Cruz takipçilerini ödüllendiriyor. Ted Cruz’un sosyal medyadaki sesi, Twitter’da seçmenleri cezbetmeye çalışıyor

Cruz’un web sitesi, sosyal medyadaki bu çabalar sayesinde Cumhuriyetçi adaylar arasında en çok ziyaret edilen site.

Seçmenler, siyasi haberleri ve kampanyaları izlemek için akıllı telefonlarına giderek daha çok yöneliyor. Bu nedenle adaylar, sosyal medyaya ağırlık veriyor. Özellikle genç seçmenler, siyasetçilerle kişisel bağ kurmaya önem veriyor.

Seçmenlerle bağ kurmanın önemini bilen adaylar tüm sosyal medya platformlarında takipçi kovalama yolları arıyor.

George Washington Üniversitesi'nden Michael Cornfield, Donald Trump'ın Twitter'da, Ben Carson'un ise Facebook'ta güçlü olduğunu söylüyor. Hillary Clinton ve Bernie Sanders ise elektronik postayı tercih ediyor.

Sanders destekçisi Ben Spielberg’a göre Sanders’ın kampanyası siyasi sürecin dışında kalan konulara ve insanlara odaklanıyor. Bu da internetteki açık demokrasi açısından mükemmel bir formül. Spielberg, Bernie Sanders’ı desteklemek için her gün Twitter'da ve blogunda yazıyor.

Siyasi sürece yeni seçmenlerin katılmasını sağlamak, sosyal medyanın 2016 başkanlık seçimlerine en büyük katkısı olabilir. Ben Spielberg'e göre, seçim sonrası işbaşına gelen siyasetçilere halk sosyal medyadan hesap sormaya devam edecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG