Erişilebilirlik

Başkanlık Seçimi Öncesi Clinton Bilmecesi


Amerika’da Demokratlar, Federal Soruşturma Dairesi’nin (FBI) Demokrat Başkan adayı Hillary Clinton’ın özel elektronik posta yazışmalarıyla bağlantılı olabilecek elektronik postalarla ilgili ikinci kez soruşturma başlatmasının zamanlamasına dikkat çekti ve soruşturmanın siyasi amaçlı olduğunu belirtti.

FBI yetkilileri bir başka soruşturma çerçevesinde bulunan maillerin Clinton’ın elektronik posta soruşturmasıyla bağlantılı olabileceğini haftalar öncesinde biliyordu ancak bunu Başkanlık seçimine çok az bir zaman kala açıkladılar.

Başkanlık Seçimi Öncesi Clinton Bilmecesi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:42 0:00

FBI Direktörü James Comey, Kongre liderlerine mektup göndererek gelişmeden haberdar etti. Comey, Kongre’yi bilgilendirmesinde son verilerin önemli olup- olmadığını henüz bilmediklerini, materyallerin henüz incelenmediğini söyledi.

Senato Azınlık Lideri Harry Reid, Comey’in görevini seçimi etkilemek için kullandığını ve bunu yaparak yasaları çiğnemiş olabileceğini söyledi.

Reid, mektubunda ayrıca Comey’i Cumhuriyetçi Başkan adayı Donald Trump’ın kampanyası ile Rusya arasındaki olası bağlara dair FBI’in elinde bulunduğunu iddia ettiği verileri açıklaması yolunda yapılan çağrıları reddettiği için eleştirdi.

Reid, “Clinton ile ilgili en basit imayı en olumsuz şekilde ilan ediyorsunuz,” dedi.

Amerika eski Adalet Bakanı Eric Holder ve yaklaşık 100 eski üst düzey Adalet Bakanlığı yetkilisi ve savcıları Comey’in açıklamasının zamanlamasıyla ilgili endişelerini belirten bir mektup yayınladılar.

Mektupta, “Adalet Bakanlığı’ndan bir yetkilinin Cumhuriyetçi ya da Demokrat olsun önemli bir seçim öncesinde seçimin sonucunu etkileyebilecek bir bilgiyle ilgili açıklama yaptığını hatırlamıyoruz,” denildi.

Mektupta, Amerikan halkının açıklanan bütün bilgileri bilmeye hakkı olduğu, böylece durumun tamamen farkında olabilecekleri belirtildi.

Trump’ın Başkan yardımcısı adayı Indiana Valisi Mike Pence, Comey’in kararını savundu ve bunu liderlik örneği olarak niteledi.

Comey, Cuma günü FBI çalışanlarına yazdığı bir açıklama notuyla, Kongre liderlerini konuyla ilgili gelişmelerden haberdar ettiğini söylemişti. Comey, Kongre’ye, ilke olarak devam eden soruşturmalarla ilgili açıklama yapmadıklarını ancak Kongre’ye Temmuz ayında soruşturmanın bittiğini söylediği için kendini buna mecbur hissettiğini söyledi.

Trump, FBI’ın son açıklamasının Clinton’ın güvenilmez olduğunu kanıtladığını belirtiyor.

New Mexico’da konuşan Trump, Clinton e-mail soruşturmasının Watergate’den bu yana en büyük skandal olduğunu kaydetti.

Trump, Colorado’daki konuşmasında, “Hillary için verilen oy hükümetimizi yolsuzluğa, rüşvete, yandaşcılığa teslim eder ki bu Anayasamızı tehdit eder,” dedi.

Trump’ın kampanya menajeri Kellyanne Conway de, “Clinton’ın çevresini bırakmayan yolsuzluk iddiaları var” dedi ve FBI’ın bunu seçimlerden birkaç gün önce hatırlatmasının ciddi bir şeyler olduğunu gösterdiğini kaydetti.

E-mailler cinsel içerikli soruşturmada bulundu

Son e-mailler FBI’ın eski Kongre üyesi ve Hillary Clinton’ın başdanışmanı Huma Abedin’in ayrıldığı eşi Anthony Weiner’ın soruşturulması sırasında ortaya çıktı.

Weiner, 15 yaşındaki bir kıza cinsel içerikli e-mailler atmakla suçlanıyor. FBI bunun Clinton soruşturmasıyla bağlantılı olabileceğini düşünüyor.

Eski Kongre üyesi Weiner, bazı kadınlarla müstehcen fotoğraf değiş tokuşu yaptığını kabul ettikten sonra 2011’de istifa etmişti. Daha sonra New York Belediye Başkanlığı için yarışan Weiner’ın kampanyası yine cinsel içerikli mesajlarının ortaya çıkması üzerine başarısızlıkla sonuçlanmışı.

Federal yetkililer Weiner’ın reşit olmayan bir kızla yazıştığını soruşturması üzerine Abedin ayrılmıştı.

Temmuz ayında FBI, Clinton’a e-mail soruşturmasında dava açmaya gerek görmeyince Clinton kampanyası ve Demokratlar bundan memnun olmuştu.

Ancak soruşturmanın yeniden açılabilecek olması Demokratlar’ın kafasını karıştırdı.

Clinton, “Böyle birşeyin az bir bilgiyle seçim öncesi ortaya konması ilginç” dedi.

Demokratların Başkan yardımcısı adayı Tim Kaine, gelişmeleri ‘kafa karıştırıcı’ olarak niteledi ve “böyle hareketleri anlayamıyorum,” dedi.

Başkan yardımcısı Joe Biden da CBS’e verdiği demeçte güvenilirlik konusunda Clinton’ın çifte standartlarla karşı karşıya geldiğini kaydetti.

Milyonlarca Amerikalı ülke genelindeki eyaletlerde oylarını kullanmış durumda. FBI’ın açıklamasının etkileri henüz belli değil ancak kamuoyu yoklamaları Clinton ile Trump arasındaki yarışın daha kızıştığını gösteriyor.

XS
SM
MD
LG