Erişilebilirlik

'Başkan Trump'ın Yorumlarının Piyasalara Etkisinin Hızlandığını Görüyoruz'


'Başkan Trump'ın Yorumlarının Piyasalara Etkisinin Hızlandığını Görüyoruz'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:08 0:00

ASLI: Jill, hisse endeksleri yükselişlerini sürdürmeye devam ediyorlardı fakat belki de bazı yatırımcıların beklediği an geldi, bir fırsat doğdu, piyasalar dalgalandı ve düşüşler gerçekleşti. Neler oluyor ABD piyasalarında?

JİLL: Evet haklısın. Öncelikle ilginç bir yaz geçirdik, yazın başından bu yana tutarlı ve sürekli bir yükseliş gözlemliyoruz S&P500, Nasdaq ve Dow Jones endekslerinde, önceki hafta Dow Jones endeksi rekor 22 bin puana yükseldi. S&P500 endeksi ise Başkan Trump’ın Kore ile ilgili olarak New Jersey’den yaptığı basın toplantısının arifesinde rekor bir yükseliş gerçekleştirmişti. Ve piyasalardaki dalgalanmanın tek nedeni de Başkan Trump’ın o toplantıda Kuzey Kore’ye verdiği ultimatom oldu. Piyasaları yakından takip eden birisi olarak altını çizmek istiyorum, piyasaları dalgalandırmak için minicik bir yorum bile yeterli oluyor gördüğünüz gibi. 2490 puanlık rekor seviyeden SP’nin 20 puan düştüğünü gördük bir gün içinde. İşte bu yüzden yatırımcılar piyasalarda memnuiyet ağır basarken gergin oluyorlar. Ayrıca sosyal medya ve medya sayesinde Washington’dan gelen Başkan’ın aşırıya kaçan yorumlarının piyasalara olan etkisinin ne kadar hızlandığını da gördük. Bazı yatırımcılar için alma fırsatı mı, yoksa piyasaların yükseliş trendinin sonu mu geldi, onu göreceğiz. Bakalım bu haberler 2016’da Brexit’in piyasalara getirdiği alım fırsatı gibi mi olucak, yoksa Başkan Trump’un sürpriz zaferinden sonra Dow Jones’in yaşadığı gibi 800 puanlık bir düşüş mü gerçekleşecek? Bu iki olay da yatırımcılara fantastik bir alım dönemi sunmuştu ve seçim sonuçlarından bu yana piyasalar % 20 oranında yükseldi. Bu yükselişin sebepleri arasında Başkan Trump’ın söz verdiği şirketlere yararlı olacak vergi politikası da var tabii, ayrıca Başkan Obama’nın yarattığı ekonomik kalkınmanın etkileri de hala devam ediyor, ama en ufak siyasi karmaşa, özellikle Başkan Trump’ın ülkeyi nükleer bir savaşa sürükleyebilecek olması, hızlı bir şekilde piyasalardaki yükseliş trendi değiştirebiliyor."

ASLI PELİT: "Vergi yasasına değindin, ama hala Başkan Trump’un şirketlere söz verdiği düşük vergi politikası başlamadı."

JILL MALANDRINO: "Evet evet, bu haberi bekliyorduk ama beklerken, ikinci çeyrek geldi ve geçti, son bir kaç haftadır da ikinci çeyrek raporları geliyor, S&P 500’te işlem gören şirketlerin neredeyse %80’i şu ana kadar raporlarını açıkladılar ve durum oldukça pozitif. Son birkaç önemli perakende sektörünü bekliyoruz. Ve duruma bakarsak şirketlerin %70’i ikinci çeyrek gelirlerinde artış olduğunu açıkladı. Uluslararası şirketlerin gelirlerindeki artış doların düşük değerinden yararlanmış görünüyor. Eğer şirketlerin geliri artmışsa bu da piyasaların iyi durumda olduğunun işareti. Dolayısıyla da ekonomi de büyüme göstergesi. Ama son birkaç gündür gördüğümüz dalgalanma yatırımcıların satışa gitmek ve kar etmek istediklerini gösteriyor. Ama siyasi nedenlere bağlı olan ani düşüş dışında yatırımcılar önümüzdeki bir kaç ay boyunca Merkez Bankası’nın faiz oranını yükseltip yükseltmeyeceğini de bekliyor olacaklar. Yani çeyrek raporlarını izleyen yatırımcılar için durum böyle, belki petrol sektörüne yatırım yapanlar için durum farklı olabilir, onlar da artık petrol fiyatlarının 40-50 dolar arasında seyredeceğinin garantisi ile rahatlar, 2012 de gördüğümüz 110-120 dolara gelemeyiz ama 20-30 dolara da düşmeyecek petrol fiyatları, bu da bir gerçek. Yaz genelinde altın fiyatlarında büyük değişiklikler olmamıştı, ama belki orada değişiklikler görebiliriz önümüzdeki haftalarda. Onun dışında piyasalardaki genel hava yavaş ama istikrarlı."

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG