Erişilebilirlik

"Trump İlerleme Görürse Kuzey Kore'yle Yeni Bir Zirve Olabilir"


Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un ve ABD Başkanı Donald Trump bugüne dek 3 kez biraraya geldi.

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kuzey Kore ve Amerika arasında yeni bir zirvenin, Başkan Donald Trump’ın gerçekten bir ilerleme gördüğü takdirde gerçekleşebileceğini söyledi. ABD yönetimi, böylece seçimler öncesi Kuzey Kore ile yeniden bir zirve yapılma olasılığına kapıyı kapatmadı.

The Hill'e röportaj veren Amerika Dışişleri Bakanı Pompeo, bu aşamada Kuzey Kore’nin olası bir çözüme gidecek bir yolu tercih etmedikleri değerlendirmesini yaptı.

Pompeo, Kuzey Kore ile diyalogun kamuoyunda bilinenden daha fazla olduğunu da söyledi. ABD Dışişleri Bakanı, çok geç olmadan Kuzey Kore ile üst düzey seviyede bir görüşmenin olmasını umduğunu kaydetti.

Pompeo, “Temmuz ayındayız. Şu aşamada bir zirve görünmüyor. Ancak daha önce bunun Başkan Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim arasında bir zirve ile ilerleme kaydedilebileceğini düşündük. Başkan Trump ve Kuzey Koreliler yine çıkarlara en uygun yolu bulacaklardır” diye konuştu.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’un kardeşi Kim Yo Jong, son olarak geçen hafta yaptığı bir açıklamada, ABD ile ülkesi arasında bu yıl bir görüşme olmasını beklemediğini, ancak yine de sürprizlerin her zaman olabileceğini söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un, ilki 2018, diğer ikisi de 2019’da olmak üzere toplam üç kez görüştüler. Ancak Kuzey Kore’yle nükleer programının sonlandırılması konusunda ilerleme kaydedilemedi.

ABD Başkan Donald Trump, 7 Temmuz’da verdiği bir röportajda, Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’la bir zirve daha olmasını umduğunu dile getirmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG