Erişilebilirlik

Başkan Trump 2020 Seçimleri İçin Bağış Kampanyasını Başlattı


.

Amerika Başkanlık koltuğuna oturduğu gün ikinci dönem için adaylık sürecini resmen başlatan Donald Trump Çarşamba akşamı kampanyası için ilk bağış toplama etkinliğini başkent Washington’da yaptı.

Başkent Washington’daki Trump Hotel, Başkan Trump’ın 2020 seçimleri adaylığı için ilk bağıs toplama yemeğine ev sahipliği yaptı. Beyaz Saray’a sadece bir sokak uzaklikta olan Trump Hotel’e başkan Donald Trump makam aracı ve konvoyu ile geldi.

Hotelin girişindeki caddede Başkan Trump’ı protesto edenler bekliyordu. Trump, Obamacare olarak bilinen sağlık yasasını yürürlükten kaldırma girişimleri nedeniyle protesto edildi. Protestocular “Sağlık reformu değil vergi indirimleri ile uğraş” ve “Kendinden utanmalısın” şeklinde sloganlar attılar. Başkan Trump otelin hemen önündeki polis kordonunun arasından protestolar arasında otele giriş yaptı.

Başkan Donald Trump’ın 2020 başkanlık seçimleri için kampanyasının ilk bağıs toplama organizasyonuna 300 civarında kişi katıldı. Geceye katılanlar kişi başı 35 bin dolar ödediler. Basının alınmadığı gecede Başkan Trump 2020 seçimleri kampanyası için toplam 10 milyon dolar civarında bağıs topladı. Geçen yıl seçimlerden önce başkan Donald Trump kendi seçim kampanyasını kendisinin finanse edeceğini söylemiş ve seçime çok kısa bir süre kalana kadar herhangi bir bağış organizasyonu yapmamıştı.

Başkan Donald Trump’ın bağış toplama etkinliği hem seçimlerden çok önce yapılması hem de basının toplantıya alınmaması ile alışılmışın dışında bir toplantı oldu. Başkan Trump göreve geldiği ilk gün olan 20 Ocak tarihinde bir sonraki seçimler olan 2020 yılı için resmi evrakları seçim kuruluna teslim etmişti. Bu da bir Amerika başkanının bir sonraki dönem için yaptığı en erken başvurulardan biri olmuştu.

Trump’tan hakaret içerikli Tweet

Ancak Başkan Donald Trump’ın sabah Twitter’da yazdıkları bağış gecesini gölgeledi. Sabah saatlerinde MSNBC Televizyonu’nun sabah haberleri sunucuları hakkında yazdıkları bir anda gündem oldu ve bağış gecesi haberleri medyada yeterince ilgi görmedi.

Başkan Donald Trump MSNBC Televizyonu’ndaki “Morning Joe” adlı sabah haberleri programı ile ilgili olarak Twitter’a “Reytingleri kötü olan Morning Joe’da benim ile ilgili kötü şeyler konuştuklarını duydum(daha fazla izlemeyin) peki yılbaşı gecesi yakınlarında düşük zekalı deli Mika ile üşütük Joe Mar-a-Lago’da ard arda 3 gece benimle görüşmek için ne diye ısrar ettiler, ben de hayır dedim. Yeni yaptırdığı yüz gerdirme ameliyatı sebebiyle Mika’nın hala yüzünde kanlar vardı” diye yazdı.

Bu tweetler bir anda tüm televizyon kanalları ve internet sitelerinde en çok konuşulan konu haline geldi.

Programın sunucusu Mika Brzezinski de daha önce de basında konuşulan Başkan Donald Trump’ın ellerinin küçük olması ile ilgili bir tweet atarak yanıt verdi. Brezezinski bir kahvaltılık mısır gevreği markasının “Küçük eller için üretildi” yazan reklam fotoğrafını yayınladı.

MSNBC Televizyonu basın sözcüsü yaptığı açıklamada “Amerikan başkanının işini yapmak yerine, sağa sola sataştığını, yalan söylediğini ve nefret kustuğunu görmek, Amerika için gerçekten üzücü birgün!” ifadelerini kullandı.

CNN Televizyonu da internet sitesinin manşetine Trump’ın tweetlerini koyarak “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı bunları tweet attı” başlığını kullandı.

XS
SM
MD
LG