Erişilebilirlik

Başkan Obama'yı İki Zor Yıl Bekliyor


Başkan Obama'yı İki Zor Yıl Bekliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:51 0:00

Başkan Obama Cumhuriyetçi Parti’nin Ocak ayında Senato’da çoğunluğu ele almasıyla, görev süresinin geri kalan iki yılı boyunca dış siyasette çok daha farklı bir ortamla ve çeşitli baskılarla karşı karşıya kalabilir

Amerikan Üniversitesi’nden Profesör Guy Ziv’e göre, Cumhuriyetçi Parti’nin Kongre’nin her iki kanadında da çoğunluğu alması, Başkan Obama’yı dış politikada en çok iki konuda zorlayabilir:

”Kongre’nin Cumhuriyetçi Parti kontroluna geçmesi, Başkan Obama’nın İran’la nükleer müzakereler ve İsrail-Filistin barış görüşmelerinde istediği ilerlemeyi elde etmesini zorlaştırabilir. Her iki konuda da geçmişte Kongre’den hiçbir sonuç çıkmamıştı.”

İran’la görüşmelerin bu ay sonunda bitmesi hedefleniyor. Uluslararası müzakereciler İran’ı, ekonomik yaptırımların gevşetilmesi karşılığında nükleer faaliyetlerini kısıtlama konusunda ikna etmeye çalışıyor.

Birçok Cumhuriyetçi senatör, İran’ın uranyum zenginleştirmeye devam etmesine olanak veren anlaşmaya sıcak bakmıyor. Ancak Başkan Obama, Kongre’nin onayı olmadan yaptırımları kaldırma yetkisine sahip.

Cato Enstitüsü’nden Justin Logan’a göre bu durum, Cumhuriyetçiler’in İran’la yüzleşmek istemesi durumunda değişebilir:

”Cumhuriyetçi Parti’nin Senato’da çoğunluğu sağlamasıyla İran’a uygulanan yaptırımlar konusunda Başkan’ın saf dışı bırakılması olasılığı doğabilir. Ancak böyle bir durum, Kongre’nin İran politikası konusunda sorumluluk alması ve damgasını basması anlamına gelir. Tarihe baktığımızda Kongre’nin bu açıdan çok dikkatli davrandığını görüyoruz.”

Uzman Robert Manning, Cumhuriyetçi Senatör John McCain’in, Amerika’nın Suriye’deki ılımlı isyancılara yardım etmekte geciktiğini, daha aktif askeri rol üstlenmesi gerektiğini savunduğunu hatırlatıyor:

”Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu’nun başına Senatör John McCain getirilebilir. Bu durumda savunma harcamaları ve Amerika’nın Ortadoğu ve diğer bölgelerdeki askeri faaliyetleri gibi konularda çekişme yaşanabilir.”

Amerika, Suriyeli isyancılara eğitim ve teçhizat sağlamaya başlamış olsa da IŞİD militanlarıyla mücadele sürdükçe bu konunun rafa kaldırılması beklenmiyor:

”Suriye’ye yardım programı sürüyor ancak bu program, Senatör McCain’in istediği doğrultuğa yürümüyor. Kongre’de bu konuda ne gibi oturumlar düzenleneceği, Senato’daki Cumhuriyetçiler’in konuyu basına nasıl yansıtacağı, Başkan Obama’nın politikaları hakkında neler söyleneceğini göreceğiz. Değişim, bu alanlarda yaşanacak.”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Amerikalı diplomatların Kongre’yi kontrol eden partiyle eşit şekilde işbirliği yaptığını söyledi:

”Dışişleri Bakanlığı partilerüstü bir yapıya sahip. Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi Partili üyelerle işbirliği yaparız. İşimize aynı şekilde devam edeceğiz.”

Buarada Dışişleri Bakanı John Kerry’nın dış politikada bazı arayışlarını Başkan Obama’ın bilgisi dışında sürdürdüğüne ve bu durumun Obama Yönetimi’nce eleştirildiğine dair medyada bazı haberler çıktıı. Ancak Sözcü Jen Psaki, haberlerin asılsız olduğunu bildirdi.

XS
SM
MD
LG