Erişilebilirlik

Başkan Obama-Kongre Pazarlığı Sürüyor


Anlaşma olmazsa 1 Ocak’ta vergiler artacak, kamu harcamalarında otomatik kesintiler başlayacak. Ekonomistler, Amerikan ekonomisinin yeniden resesyona sürüklenmesinden korkuyor

Başkan Barack Obama ve Kongre üyeleri Noel tatillerini kısa kesip mali uçurumu engellemek için Washington’a döndü. Bazılarına göre, 1 Ocak öncesi, siyasilerin hala soruna çözüm bulamaması, Amerikan ekonomisini olumsuz etkiliyor.

Başkan Barack Obama tatil için gittiği Hawaii’den planladığından önce döndü. Amacı, 1 Ocak’tan önce Cumhuriyetçilerle uzlaşmaya varmak.

1 Ocak günü tüm Amerikalılar’ın vergileri artacak ve kamu harcamalarında otomatik kesintiler başlayacak. Ekonomistler, bu iki unsurun Amerikan ekonomisini yeniden resesyona sürükleyeceğinden korkuyor.

Finans uzmanı Peter Cardillo, uzlaşma olacağı görüşünde.

Cardillo, “Mutlaka anlaşacaklardır, ama mali uçuruma günler kala herkes soruna çözüm bulan tarafın kendisi olduğunu göstermek isteyecektir” diyor.

Son dakikada çözüm sağlansa da birçok Amerikalı belirsizlik yüzünden daha az para harcıyor.

Bir Amerikalı, “Kaygılarımız yüzünden, vergi artışı ve diğer konulardaki belirsizlikler nedeniyle daha az harcar olduk” diye konuşuyor.

Tüketicilerin güvenini sarsan sadece belirsizlik değil.

Uzmanlara göre, Sandy Kasırgası da etkili oldu.

Rockwell Yatırım’dan Peter Cardillo’ya göre, finans piyasalarındaki iniş-çıkışlar ülkenin ekonomik durumunu yansıtıyor.

Cardillo şunları söylüyor:

“Finans piyasaları bir karamsar, bir iyimser. Piyasalar aslında tabii gelişmelere göre tepki veriyor.”

Son veriler, tüketim harcamalarının Noel döneminde %1 arttığını gösteriyor. Bu, 2008 yılından bu yana en düşük rakam ve beklenen %4’lük artışın çok altında.

Tüketim harcamaları Amerikan ekonomisinin %70’ini oluşturuyor. Perakendeciler de yıllık karlarının %40’ını Noel döneminde elde ediyorlar.

Başkan Obama-Kongre Pazarlığı Sürüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:36 0:00

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG