Erişilebilirlik

Başkan Obama Türk İşadamlarına Hitap Etti


Obama Washington’da, aralarında 12 Türk şirketinin temsilcilerinin de bulunduğu 60 ülkeyi temsil eden işadamlarına Amerika’da yatırım olanaklarını anlattı

Başkan Barack Obama aralarında 12 Türk şirketinin temsilcilerinin de bulunduğu işadamları heyetine SelectUSA Yatırım Zirvesi’nde bir konuşma yaptı..

31 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında Washington’da düzenlenen ilk SelectUSA Yatırım Zirvesi, Amerika’ya doğrudan yatırımları teşvik etmeyi amaçlıyor. Amerika Ticaret Bakanlığı tarafından Amerika Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen zirvede Obama’nın yanı sıra dışişleri, hazine ve ticaret bakanlığı yetkilileriyle Amerika Ticaret Temsilcisi Michael Forman da birer konuşma yapacak.

Yatırım zirvesine, Türkiye’de bilgi ve iletişim, tarım ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren 12 şirket katılıyor.

Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Türk ve Amerikan hükümetleriyle iki taraf özel sektör temsilcilerinin karşılıklı ticaret ve yatırım bağlarını güçlendirmek için işbirliği ve yakın bir çalışma içinde olduğunun altını çizdi. Ricciardone, “Son yıllarda iki ülke arasındaki ihracatın rekor seviyeye ulaştığını ve karşılıklı yatırıma bağlı yoğun ilginin arttığını görüyoruz. Türkiye’nin Birleşik Devletler’e daha yüksek oranda yatırım yapması Türkiye ile ülkemiz arasında daha fazla ticaret ve Türkiye’nin 2023 yılına kadar dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında olma amacına yaklaşması anlamına gelmektedir,” dedi.

Yatırım Zirvesi’ne katılan Türk şirketleri Amerika’daki yatırım olanakları hakkında daha fazla bilgi sahibi olma şansına kavuşacak; 47 Amerikan eyaletinden gelen ekonomi geliştirme uzmanlarıyla tanışma, bu eyaletlerde yatırım planlarını oluşturma ve geliştirme fırsatı elde edecek.

2012 yılı itibariyle Türkiye’nin Amerika’ya yaptığı yatırım tutarı yaklaşık olarak bir milyar dolar civarında. Bu yatırımlar tekstil, seramik ve inşaat sektörleri gibi alanlara yayılmış durumda.

Washington’daki Yatırım Zirvesi’ne 60’dan fazla ülkenin özel sektör temsilcileri katılıyor.
XS
SM
MD
LG