Erişilebilirlik

Başkan Obama'nın Siyasi Mirası Ne Olacak?


Başkan Obama'nın Siyasi Mirası Ne Olacak?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00

Başkan Obama'nın Siyasi Mirası Ne Olacak?

Amerika’nın ilk siyah başkanı ve ailesi, Beyaz Saray’da 219 yıllık beyaz egemenliğini sona erdirdi. Obama göreve gelirken, çok büyük hedefleri olduğunu söyledi.

Uzman Allan Lichtman, “Obama, Amerika’nın ilk Afrika kökenli başkanı. Ama Obama, sadece belli bir gruba değil, ırkı, dini ve cinsiyeti ne olursa olsun bütün Amerikalılar’a başkanlık yaptı ve bu bir başkanın meşruiyeti için çok önemli. Obama çok iyi bir rol model oldu. Geçmişi çok temizdi. Adı hiçbir skandala karışmamış, umut veren bir liderdi” diyerek Obama'yı değerlendiriyor.

Obama, çocuklarıyla yakından ilgilenen bir baba olarak da, Amerikan halkının övgüsünü kazandı. Obama’yı takdir edenler arasında muhafazakarlar da var.

Tarihçiler, Obama’nın dış ve iç siyasetteki karnesinde, hem artılar hem de eksiler bulunduğunu söylüyor. Birçokları, El Kaide lideri Usama Bin Ladin’in öldürülmesini ve Küba’yla ilişkilerin normalleştirilmesini çok önemli başarılar olarak görüyor.

Öte yandan, Suriye’de süren iç savaş ve Ortadoğu’daki istikrarsızlık, Obama’nın dış politikadaki başarısızlıkları sayılıyor. Tarihçilerin çoğu, Rusya ve Çin ile ilişkilerin de planlandığı gibi gitmediği konusunda görüş birliği içinde.

Uzmanlar, Obama’nın iç politikadaki en büyük icraatlarının ise, sağlık reformu ve eşcinsel evliliği yasallaştırmak olduğunu söylüyor. Ancak bu icraatlardan memnun olmayanlar da var. Muhafazakar kesimler, Obama'nın kültürel olarak ülkede temel bir değişim yarattığını söylüyor. Ancak Obama'nın arkasında, şimdiye kadar hiç olmadığı kadar bölünmüş bir Amerika bıraktığı uyarısında da bulunuyorlar.

Tarihçi Allan Lichtman’a göre, Obama’nın dönüşüm vaadini yerine getirememesi Kongre’deki muhalefetten kaynaklandı.

Başkan Obama’nın gençlerle kolayca iletişim kurabilmesi, en çok övülen özelliklerinden biri.

Obama’nın görevden ayrılma günü yaklaştıkça, arkasındaki halk desteği de artmaya başladı ve Ronald Reagan’ın başkanlığının son aylarında aldığı desteği geçti. Amerikalılar, bazı icraatlarını onaylamasalar da, Obama ve ailesini takdir ediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG