Erişilebilirlik

Başkan Obama Çin Devlet Başkanı'yla Görüştü


Obama US China
Başkan Barack Obama ve Çin Devlet Başkanı Xi Jingping arasında California eyaletinde yapılan zirve sona erdi.

Dünyanın iki büyük ekonomisinin liderleri arasındaki gayrı resmi görüşmelere dün (Cuma) akşam, Los Angeles yakınlarındaki Sunnylands malikanesinde başlamıştı. Xi’nin göreve gelmesinden bu yana iki lider, ilk kez bir araya geldi.

Bugün iki saat süren bir görüşmenin ardından basın mensuplarına konuşan Obama ve Xi, iki ülke arasındaki siber güvenlik sorunlarını çözmek için birlikte çalışma konusunda anlaştıklarını söyledi. Amerika’da çıkan son haberlere göre Amerikan ordu ve ticaret sırlarına yönelik siber saldırılardan Çin sorumlu tutuluyor.

Çin Devlet Başkanı da, iki büyük ülkenin ikili ilişkilerde yeni bir model oluşturmasını umduğunu söyledi.

Amerika Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon, iki ülkenin siber güvenlik sorunlarında işbirliği yapma kararının, ikili ilişkilerin "geleceğinin anahtarı" olduğunu, Amerika'yı hedef alan bilgi hırsızlığının iki ülkenin mevcut ekonomik ilişkilerinde zorlu sorunlara yol açacağını belirtti.

Görüşme gündeminde Washington’un Pekin’e yönelik siber güvenlik kaygılarının yanı sıra, Çin’in Amerika’nın Asya-Pasifik bölgesindeki askeri faaliyetlerinden doğan rahatsızlığının dile getirilmesi bekleniyordu. Çin ayrıca Amerikan pazarlarına daha fazla erişim sağlamak istiyor. Görüşmelerde Kuzey Kore’nin nükleer sorunu da ele alındığı bildiriliyor.

Amerikalı yetkililer, California’daki mini zirvesinin Obama ve Xi arasında, iki ülke ilişkilerini etkileyen sorunlar konusunda samimi diyalog şansı verdiğini söylüyor.
XS
SM
MD
LG