Erişilebilirlik

Başkan Obama Bu Hafta BP Şirketi Yöneticileriyle Görüşecek


Başkan Barack Obama, bu hafta İngiliz petrol şirketi BP’nin yöneticilerine, Meksika Körfezi’nde meydana gelen petrol sızıntısından etkilenen ailelere tazminat ödemeleri için özel bir hesap oluşturması yönünde baskı yapacak.

Beyaz Saray danışmanı David Axelrod, NBC televizyonunda yaptığı açıklamada, Başkan’ın körfez kıyılarına düzenleyeceği dördüncü ziyaretin ardından Salı günü tüm ulusa konuşmayı planladığını açıkladı. Axelrod, Obama’nın bu hafta Beyaz Saray’da BP yöneticileriyle yeniden bir araya geleceğini de belirtti.

Başkan Obama’nın danışmanı, Meksika Körfezi’ndeki krizin ‘salgın hastalık’ gibi yayıldığına dikkati çekti ve Obama’nın BP şirketini olanlardan sorumlu tutacağını bildirdi.

BP, sızıntıyı kontrol altına alma konusunda büyük baskı altında bulunuyor. Uzmanlara göre 20 Nisan’da bir petrol platformunda meydana gelen yangının ardından denize her gün 40 bin varil petrol karışıyor. BP, denizin bin 500 metre derinliğindeki sızıntıyı bir kapakla kontrol altına almaya çalışıyor.

Amerikalı ve İngiliz yetkililer, BP şirketinin karıştığı olaydan dolayı iki ülke arasında diplomatik kriz yaşandığı iddialarını reddediyor. Başkan Obama konuyu dün (Cumartesi) İngiltere Başbakanı David Cameron’la yaptığı yarım saatlik telefon görüşmesinde ele almıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG