Erişilebilirlik

Amerikalılar'ın Yüzde 18'i Başkan Obama'nın Müslüman Olduğuna İnanıyor


Yeni bir kamuoyu araştırmasına göre, Amerikalılar’ın bir bölümü, Hristiyan olmasına, kiliseye gitmesine ve dini inancıyla ilgili açıklamalar yapmasına rağmen, Başkan Obama’nın Müslüman olduğunu düşünüyor.

Amerikalılar’ın Yüzde 18’i Başkan Obama’nın Müslüman Olduğuna İnanıyor. Yeni bir kamuoyu araştırmasına göre, Amerikalılar’ın bir bölümü, Hristiyan olmasına, kiliseye gitmesine ve dini inancıyla ilgili açıklamalar yapmasına rağmen, Başkan Obama’nın Müslüman olduğunu düşünüyor.

Washington’daki Pew Araştırma Merkezi’nin yaptığı anketin sonuçlarına göre, Amerikan halkının sadece yüzde 34’ü, Başkan’ın Hristiyan olduğunu biliyor ve buna inanıyor. Amerikalılar’ın yüzde 43’ü ise Obama’nın hangi dine inandığından emin olmadıklarını söylüyor. Anket, Obama’nın Müslüman olduğuna inananların çoğunun Başkan’ın icraatını beğenmediğini gösteriyor.

Başkan Obama’nın dini inancı, İnternette uzun zamandır spekülasyon konusu. Başkanlık kampanyası sırasında Obama’nın adındaki “Hüseyin”in önemi ve anlamı sık sık sorgulandı. Konu, Başkan’ın New York’ta ikiz kulelere yakın bir yerde cami ve İslam merkezi yapılmasıyla ilgili görüşmelerini açıklaması üzerine tekrar gündeme geldi. Başkan’ın konuyu dini özgürlüklerle açıklaması, Başkan Barack Hüseyin Obama'nın konuya destek verdiği şeklinde yorumlandı ve cami yapımına karşı çıkanları kızdırdı.

XS
SM
MD
LG