Erişilebilirlik

'Başkan Güçlü Bir Açıklama Yapacak'


Obama başkanlığa adaylığında “Ermeni soykırımı bir iddia değil, kişisel bir görüş değil, bakış açısı değil, ama tam tersine birçok yerde belgelenmiş bir gerçektir” diye konuşmuştu.

24 Nisan tarihi yaklaştıkça, Obama yönetiminin 1915 olaylarını hangi ifadeyle tanımlayacağı Washington’da da en çok sorulan sorulardan biri oldu.

Gerek Beyaz Saray, gerekse Amerika Dışişleri Bakanlığı, Başkan Barack Obama’nın 2008 yılında başkanlığa adayken ‘soykırım’ olarak tanımladığı 1915 olaylarını şimdi neden farklı tanımladığı yolundaki sorularla sıklıkla muhatap oluyor.

Obama başkanlığa adaylığında “Ermeni soykırımı bir iddia değil, kişisel bir görüş değil, bakış açısı değil, ama tam tersine birçok yerde belgelenmiş bir gerçektir” diye konuşmuştu. Ama başkanlıkta yedinci yılında bulunan Obama, her 24 Nisan’da yayınladığı mesajda 1915 olaylarını Türkçe’ye “büyük felaket” diye çevrilebilecek Ermenice bir ifadeyle, “medz yeghern” diye tanımlıyor.

Obama’nın Başkan olmadan önceki tavrıyla Beyaz Saray’a geldikten sonraki tavır değişikliği sorulan Beyaz Saray Sözcüsü Eric Schultz dünkü açıklamasında, sorulara aynı yanıtı verdi: “Başkan ve yönetimin diğer üst düzey yetkilileri, 1,5 milyon Ermeni’nin Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde katledildiğini ya da ölüme yürüdüğünü tarihi bir gerçek olarak kabul ediyor.”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eric Schultz, “Bu yıl farklı bir dil kullanılmasını bekleyen bazıları var. Onların bu bakış açısını anlıyoruz, ama önceki yıllarda sergilediğimiz yaklaşımımız doğru yaklaşım olmayı sürdürüyor. Hem geçmişin kabulü, hem de bölgedeki mevcut ortaklarımızla birlikte çalışmamız açısından” diye konuştu.

Schultz, bunların bir “soykırım” çerçevesinde kabul görülüp görülmediğini soran gazeteciye, devamla, “Önceki yıllarda da açıkladığımız gibi, gerçeklerin tam, dürüst ve adil kabulü, Türkiye, Ermenistan ve Amerika da dahil hepimizin çıkarınadır” dedi.

Eric Schultz ayrıca, Başkan Obama’nın Ermenistan’da yarınki anma törenlerine Maliye Bakanı Jack Lew’u göndereceğini de hatırlatı, ama Lew’ın “1915’te başlayan korkunç olayları anmak ve Ermeni halkıyla dayanışma içinde olmak” amacıyla Ermenistan’a seyahat edeceğini sözlerine ekledi.

“Peki soykırım ifadesini kullanmamanızda bu kez Türkiye’nin baskısı nasıl bir rol oynuyor?” diye sorulan Schultz, “Türkiye 1915 gerçeklerini dürüstçe kabullenme konusunda önemli rol oynuyor. Onları hem bu konuda, hem de modern Ermenistan’la yapıcı ilişki kurma konusunda cesaretlendirmeye devam ediyoruz” dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü, Türkiye’nin “bugün Irak ve Suriye’de yaşanan korkunç zulümlerle yüzleşme konusunda da kritik bir öneme sahip olduğunu”, Amerika’nın Türkiye’yle ortaklığını güçlendirmek için özel görüşmelerin yapılacağını bildirdi.

Başkan Obama’nın kişisel olarak neye inandığı sorulan Beyaz Saray Sözcüsü Schultz, “Başkan’dan 100’üncü yılda bu olayın tarihi ağırlığını ortaya koyacak bir açıklama bekleyebiliriz. Başkan önceki yıllarda bu zulümlerde 1,5 milyon Ermeni’nin anlamsız yere kaybının yasını tutan açıklamalarda bulundu” diye konuştu.

Gazetecilerden benzer sorulara muhatap olan Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf de, yönetimden 1915 olaylarının yıldönümüyle ilgili açıklama yapılacağını kaydetti. Marie Harf, bir gazetecinin 1915 olaylarını Yahudi soykırımına benzetmesini de doğru bulmadığını açıkladı.

Marie Harf, “Başkan’ın, 1,5 milyon Ermeni’nin Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde katledildiği ya da ölüme yürüdükleri gerçeğiyle ilgili güçlü bir açıklama yapacağını göreceksiniz. Farklı bir dil kullanılması beklentisi içinde olanlar var. Bunun farkındayız ve hassasız, ama şu anda izlediğimiz yolun en iyisi olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Marie Harf, konunun önceki gün Türk ve ABD Dışişleri Bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ve John Kerry’nin Washington’daki görüşmelerinde “kısaca” gündeme geldiğini de doğruladı, Kerry’nin Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesine önem verdiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG