Erişilebilirlik

Biden Kurtarma Çalışmalarının Sürdüğü Florida’da


ABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill Biden, Florida eyaletinin Surfside kentinde 12 katlı bir binanın yıkılmasının ardından bölgeyi ziyaret ediyor.

Miami’ye gelen Biden burada Cumhuriyetçi Parti’nin 2024 yılı başkanlık seçimlerine aday olması beklenen isimlerden Vali Ron DeSantis’in de aralarında olduğu yerel yetkililerle biraraya geldi.

Biden toplantıda yetkililerin kurtarma çalışmaları için ihtiyaç duyacakları her şeyi sağlayacaklarını belirtti ve federal hükümetin arama kurtarma çalışmasının tüm maliyetini karşılamasını beklediğini kaydetti. Biden, ‘‘Bu ölüm kalım meselesi, hiçbir yere gitmiyoruz’’ diye konuştu.

Perşembe günü Biden’la birlikte Florida’ya seyahat edenler arasında çöken binanın bulunduğu bölgeyi temsil eden ABD Temsilciler Meclisi üyesi Debbie Wasserman Schultz ile federal Acil Durum Yönetimi Dairesi (FEMA) yöneticisi Deanne Criswell ve Beyaz Saray iç güvenlik danışmanı Liz Sherwood-Randall da bulunuyor.

Champlain Güney Kuleleri adlı 12 katlı, 136 daireli binanın yaklaşık yarısı 24 Haziran’da çökmüştü. Binanın çökmesinin ardından arama kurtarma çalışmaları sekizinci gününe girdi. Yerel yetkililer ölü sayısının 18’e çıktığını açıkladı. Enkaz altında haber alınamayan kişi sayısıysa 145.

FEMA'dan arama-kurtarma çalışmalarına destek

Biden, olay yerine seyahatini arama kurtarma çalışmalarını aksatmamak için ertelemişti. Beyaz Saray sözcülerinden Karine Jean-Pierre yaptığı açıklamada FEMA’nın arama kurtarma çalışmalarına yardım amacıyla her biri 80 kişilik beş ekip oluşturduğunu bildirdi.

Biden’ların enkazın bulunduğu alana gidip-gitmeyeceği ise henüz net değil. Psaki, ziyaretin yerel yetkililerle koordinasyon içinde planlanacağını belirtti.

Perşembe günü sabaha karşı işçiler, enkazdaki çalışmalarına binanın ayakta kalan kısmının da çökmesi tehlikesi nedeniyle ara verdi. Miami Dade İlçesi Belediye Başkanı Daniella Levine Cava, arama-kurtarma operasyonunun güvenli hale geldiğinde yeniden başlayacağını bildirdi.

Felaketin ilk saatlerinden itibaren enkaz altından canlı çıkartılmamış olsa da yetkililer umutlarını henüz yitirmediklerini söylüyor.

Çarşamba günü açıklama yapan Miami Dade İlçe İtfaiye Şefi Alan Cominsky, enkaz altında hala sağ olabilecek birilerini bulmak için gece gündüz devam eden çalışmalarda ekiplerin her yolu denediklerini bildirdi ve bunun hala bir ‘‘arama-kurtarma’’ operasyonu şeklinde sürdüğüne vurgu yaptı.

Arama köpekleri, video ve radarların kullanıldığını belirten Cominsky, enkaz altında kalmış olabilecek boşlukları aradıklarını, bu boşluklarda hayatta kalmış kişiler olabileceğini söyledi.

Florida Valisi Ron DeSantis, operasyonun kasırga kurtarma operasyonları dışında eyalet tarihindeki en büyük kurtarma operasyonu olduğunu bildirdi. DeSantis, kayıpların acısının büyük olduğunu ancak çok sayıda kişinin akıbetinin bilinmemesinin de aileler için büyük kedere neden olduğunu kaydetti.

Vali, zor bekleyişteki aile üyeleri için akıl sağlığı hizmetlerinin sunulacağını da kaydetti.

Tropik fırtınalar kurtarma çalışmalarını tehdit ediyor

Florida acil durum ekipleri aynı zamanda gelecek hafta bölgeyi tehdit edebilecek fırtınaların gelişimini de takip ediyor ve hem enkaz alanında çalışmaları sürdürebilecek hem de eyaletin diğer yerlerinde arama kurtarma faaliyetleri yürütebilecek altyapıyı hazırlamaya çalışıyor.

Son olarak eyalet yetkilileri federal hükümetten bölgeye ek yardım ekipleri göndermesini talep etmişti.

Perşembe günü Miami’ye yaptığı seyahat Biden’ın başkanlığı boyunca bir felaket bölgesine yaptığı ikinci ziyaret oldu.

Biden, Şubat ayında milyonlarca kişiyi günlerce elektriksiz ve susuz bırakan ve ölümlere yol açan kış fırtınasının ardından Teksas’ı ziyaret etmişti.

Biden ayrıca arama kurtarma ekiplerine teşekkür edecek ve kurbanların aileleriyle biraraya gelecek.

XS
SM
MD
LG