Erişilebilirlik

Basın Özgürlüğü Eleştirilerine Ankara’dan Yanıt


Başbakan Binali Yıldırım, Cumhuriyet Gazetesi’nden 13 kişinin gözaltına alınması üzerine Avrupa Birliği’den gelen basın özgürlüğü eleştirilerine sert yanıt verdi.Parti grup toplantısında konuşan Yıldırım, “Basın özgürlüğünü sizden öğrenecek değiliz,” dedi ve hükümetin basın özgürlüğünü sonuna kadar koruyacağını kaydetti.

Cumhuriyet gazetesine çalışan gazetecilerin gözaltına alınması Avrupa Birliği ve Amerika’nın tepkisini çekmişti. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Türkiye’de bir kez daha ifade özgürlüğü konusunda kırmızı çizgi geçilmiştir,” dedi.

Yıldırım, tehditlere boyun eğmeyeceğini ve Avrupa Birliği’nin medya özgürlüğü konusunu Türkiye’nin terörle mücadelede attığı adımları sınırlandırmak için kullandığını söyledi.

Yıldırım, “Avrupa Parlamentosu'nda birisi 'Bizim kırmızı çizgimiz' diyor. Senin çizgine bakmayız biz. Senin çizginin üstüne bir çizgi de biz çizeriz. Türkiye tehditlerle hizaya getirilecek bir ülke değildir. Siz bu kadar hassas olacağınıza, terör örgütünün reklamlarını parlamentoda yaparken kırmızı çizginiz neredeydi? Çifte standartla bir yere varamazsınız. Dürüst olacaksınız. Basın özgürlüğünün ne demek olduğunu sizden öğrenecek değiliz. Suçluyu, suça iştirak edeni, FETÖ'ye destek verenleri de mazlum görecek değiliz. Bırakalım yargı işini yapsın. Bir şeyleri yoksa ortaya çıkar sonra da düzelir. Hukuk devletinde herkese düşen hukukun verdiği kararları saygıyla karşılamaktır, içinize sinmese de,” dedi.

Yıldırım soruşturmanın iki boyutu olduğunu söyledi, biri gazetenin tüzel kişiliğine diğeri de terör örgütü üyesi olmamakla birlikte teröre destek vermek olarak açıkladı.

Gazete suçlamaları reddediyor. Salı günkü basım da “Teslim olmayacağız” başlığıyla çıktı.

Gözaltıları protesto etmek için yüzlerce kişi gazetenin İstanbul’daki merkezinde toplandı. Göstericiler ve muhalefet partileri gözaltına alınanlar serbest bırakılana kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

Darbe girişiminden bu yana yaklaşık 37 bin kişi tutuklandı ve 100 binden fazla kişi devlet kurumlarındaki işlerinden ya çıkarıldı ya da görevleri askıya alındı. En az 170 medya kuruluşu kapatıldı, 105 gazeteci gözaltına alındı.

Bu arada Başbakan Yıldırım, hükümetin sınırlı bir çerçevede idam cezasını düşünebileceğini belirtti. Bununla birlikte Yıldırım, bunun geçmişe yönelik olmayacağını da kaydetti.

Cumhuriyet gazetesi, Cumhuriyet ilan edildikten 6 ay sonra kuruldu. 1978’den bu yana 7 yazarı öldürüldü. 1971 ve 80 darbelerinde bazı yazarları cezaevine gönderildi. Eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar devlet sırlarını ifşa etmekten geçen yıl cezaevinde yattı. Bu dava insan hakları savunucularından Batılı ülkelere kadar Türkiye’de kötüleşen insan hakları konusunda alarm zillerinin çalmasına neden oldu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG