Erişilebilirlik

Basın Açıklamasına Kalkanlı Engel


HDP’nin Diyarbakır’da yapmak istediği basın açıklamasına izin vermeyen polis, zor kullanmak yerine, kalkanlarla gazetecilerin görüntü almasını engelledi.

HDP, Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in Abdullah Öcalan’ın kimseyle görüştürülmemesini protesto amacıyla başlattığı ve cezaevlerine de yayılan açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla, basın açıklaması yapmaya karar verdi.

Basın Açıklamasına Kalkanlı Engel
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:01 0:00

Basın açıklamasının E Tipi Cezaevi önünde yapılması planlanıyordu. Ancak cezaevi önünde yoğun önlem alan polis, burada açıklama yapılmasına izin vermedi. Polis cezaevi önünde önlem aldığı sırada HDP’liler de il binasından yola çıkıyordu. Ancak binayı ablukaya alan polis, binadan çıkıp cezaevine kadar yürümek isteyen gruba engel oldu. Binanın merdivenlerine yerleşen polis, kimsenin dışarı çıkmasına izin vermedi.

Bunu üzerine HDP’liler bina kapısı önünde açıklama yapmak istedi. Polis bu kez zor kullanmak yerine kalkanlarını kaldırarak, gazetecilerin çekim yapmasına engel oldu. Grup kalkanların arkasında kalınca, gazeteciler de çekim yapamadı. Engelleme bununla da kalmadı. Gazeteciler çekim yapmayı sürdürünce bu kez de, grubun önü polis otobüsleri ile kapatıldı. Bunun ardından polis, gazetecileri binadan uzaklaştırdı.

Ancak tüm önlemlere rağmen HDP’liler açıklama yapmakta ısrar etti. Polisle yapılan uzun görüşmelerin ardından açıklamaya ve gazetecilerin bina önüne gelmesine izin verildi. Açıklamayı yapan HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğlu, amaçlarının kaos yaratmak olmadığını söyledi. Farisoğlu, ”Artık geldiğimiz bu noktada cezaevlerinde toplu ölümler yaşanabilir. Açlık grevleri bizde ciddi endişe uyandırıyor. Çocuklarımız, arkadaşlarımız ölüm eşiğindeler. Bunu kabul etmemek için çırpınıyoruz. Bizim amacımız var olan krizi, kaosu derinleştirmek değil bunun önüne geçmektir. Sosyal ve toplumsal olarak önüne geçmektir” dedi.

Açıklamanın ardından da grubun binadan çıkmasına bir süre izin verilmedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG