Erişilebilirlik

Başbakan Yıldırım Londra’da


Başbakan Yıldırım Londra’da
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:07 0:00

Başbakan Binali Yıldırım resmi bir ziyaret için İngiltere’nin başkenti Londra’da.

Yıldırım’ı Londra’da havaalanında Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ile Londra Başkonsolosu Çınar Ergin karşıladı.

Başbakan Yıldırım’a Londra temasları sırasında AB Bakanı Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli eşlik ediyor.

Yıldırım Londra’da ilk olarak DOME Group Yatırım Bankası’nın açılışına katılıyor.

Başbakan ardından da İngiliz yayın kurumu BBC’ye mülakat verecek.

Yıldırım’ın resmi programı ise haftanın ilk günü başlayacak.

Başbakan Binali Yıldırım davetin sahibi İngiltere Başbakanı Theresa May’le Pazartesi sabahı May’in çalışma ofisi Downing Caddesi 10 Numara’da biraraya gelecek.

Görüşmenin amacı, İngiltere ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha da ileriye taşıyacak müzakereler yapmak.

Masada, Brexit sürecinde Türkiye’yle ticari ve ekonomik ilişkiler ve karşılıklı yatırım konuları olacak. Ziyaretin Türkiye tarafının gündeminde, bu konularla ilgili herhangi bir aksaklık yaşanmaması için yapılması gerekenler olacak.

Bu ziyaretin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye konulu Soçi zirvesi’nin hemen ertesine denk gelmesi de önemli. Başbakan Theresa May, zirvenin sonuçlarına ve Türkiye’nin Rusya’yla yakınlaşmasına ilişkin İngiltere’nin tavrını bu görüşmede ortaya koyabilir.

Irak’ta ve Suriye’de yaşanan terör olaylarının sona erdirilmesinde iki ülkenin nasıl bir işbirliği yürüteceği de konuşulacak konular arasında.

Türkiye’nin Milli Savaş Uçağı projesiyle ilgili İngiltere’yle bu yılın başında imzalanan 100 milyon Sterlinlik ticari anlaşma da gündemde.

Başbakan Binali Yıldırım, ziyaretinde özellikle İngiltere’deki yatırımcılar ve iş dünyasının temsilcileriyle de görüşmeyi planlıyor.

XS
SM
MD
LG