Erişilebilirlik

Başbakan Yıldırım: 'İlişkilerimizdeki Sorunlar Artık Geride Kalmalı'


Başbakan Binali Yıldırım'ın Amerika’yla Türkiye’nin vize işlemlerini karşılıklı olarak askıya almasıyla iki ülke arasında yaşanan krizden sonraki en üst düzey ziyaret kapsamında Başkan Yardımcısı Mike Pence'le bugün Beyaz Saray’da biraraya gelmesi öngörülüyor.

Yıldırım dün gazetecilere yaptığı açıklamada, “Amerika'yla ilişkilerimizin mükemmel düzeyde olduğunu söylememiz doğru olmaz “ derken, bu görüşmede iki müttefik ülke ilişkilerinde gelinen son durum ve bundan sonra ne yönde hareket edileceğinin bütün açıklıkla konuşulacağını söyledi.

İki ülke ilişkilerinde ciddi sorunlar olduğunu kaydeden Yıldırım, “Bu sorunların artık geride bırakılması, geleceğe odaklanılması yönünde düşüncelerimizi muhatabımıza aktaracağız. Ayrıca bölgesel konularda da ele alacağımız meseleler var. Suriye'de, Irak'ta yaşananlar, terör örgütüyle mücadelede ABD'nin özellikle IŞiD’le mücadelesindeki politikası ve buna yönelik bizim itirazlarımız, bunların hepsini gündeme getireceğiz. Aynı şekilde FETÖ'ye yönelik, darbenin arkasında olduğuna hiç şüphemiz, tereddütümüz olmayan bu örgütün başının yargılanması ve iade sürecinin başlatılması konuları da gündemimizde olan konular arasında. Bizim tarafımızdan bütün her şey, eldeki bütün bilgiler, belgeler gönderildi. Bu bakımdan yeni bir belge sunma ihtiyacı yok. Gereğinden fazla da belge sunuldu diyebilirim. Bundan sonra beklentimiz, Amerika Birleşik Devletleri'nin ilgili makamlarının harekete geçmesi" dedi.

Başbakan Yıldırım, IŞİD’e karşı verilen mücadelede önemli ölçüde hedefe ulaşıldığına işaret ederek, Amerika'nın bu mücadele kapsamında PYD/YPG'yle işbirliğinin artık sona erdirilmesi vaktinin geldiğini görüşmelerde Amerikan tarafına iletileceğini ifade etti.

Bu tür ziyaretlerin amacının ülkelerin anlaşamadığı konularda olumlu yönde mesafe almalarını sağlamak olduğunu dile getiren Yıldırım, “Biz de bunu yapmaya çalışacağız. Dolayısıyla Türkiye-Amerika ilişkilerinin olumsuz yönde değil, olumlu yönde gelişmesi için birçok haklı sebep olduğunu ortaya koyacağız. Muhataplarımız da öyle zannediyorum ki geldiğimiz bu durumdan çok da memnun değiller. Çünkü Türkiye, yıllardan beri NATO'da, ABD ile müttefik. Ayrıca bölgede de önemli bir stratejik ortağı. Bu bakımdan ABD-Türkiye arasında var olan FETÖ kaynaklı, PKK/YPG/PYD kaynaklı sorunlar çözülmeyecek sorunlar değil. Bunun için bizde irade mevcut. Biz bu görüşmelerde bunu gayet açık bir şekilde, samimiyetle ifade edeceğiz ve onların tutumunu da bu vesileyle anlamış olacağız" diye konuştu.

Yıldırım vize işlemlerinin kısıtlı da olsa başlamasıyla ilgili olarak da, "Bunu olumlu adım olarak değerlendirmek lazım. Kısıtlıdan kasıt şudur; günde 400 vize verilirken, 100 tane verecekler, önceliklere göre verecekler. Aşağı yukarı böyle rakamlar. Bu bizim için de, Amerika için de geçerli. Uygulamalar birbiriyle eş değer uygulamalar. Zaman içerisinde normalleşir. Bu atılan adım aslında vize rejiminin eski haline döndüğünün bir göstergesidir" açıklamasında bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım, seçim barajının düşürülmesi konusundaki tartışmalara da Washington’dan yanıt verdi. Yıldırım, “Eğer seçim kanunlarında değişiklik yapılacaksa oturup bunu karşılıklı görüşüp yeni cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyum çerçevesinde çıkarılacak kanunlar bakımından ele alınabilir" ifadesini kullandı.

Yıldırım, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde yürütme seçimi yasamayla aynı anda yapılacağı için aslında yürütmede iktidara gelmeme diye bir alternatifin olmadığını, hükümetin seçimle tek başına iktidara geleceğini söyledi.

Başbakan Yıldırım’a Washington’da Olağanüstü Koruma

Başbakan Binali Yıldırım’ın Washington ziyaretine alınan olağanüstü güvenlik önlemleri damgasını vurdu.

Başbakan Yıldırım’ın konakladığı St. Regis Oteli’nin bulunduğu caddenin, Yıldırım Washington’a ulaşmadan saatler önce kapatılması ve çok sayıda güvenlik görevlisinin otelin içinde ve çevresinde konuşlandırılmasının ardından, ziyaretin ikinci gününde de Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği Konutu önünde olağanüstü güvenlik önlemleri dikkat çekti.

Gizli Servis ve Polis Teşkilatının yanı sıra çok sayıda SWAT timi de sabah saatlerinden itibaren konutun önünde toplandı.

Başbakan Yıldırım’a Washington’da Olağanüstü Koruma
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

Tamamen polis araçlarıyla kaplanan Sheridan Meydanı çevresi demir barikatlarla kapatıldı. Konutun bulunduğu sokak da trafiğe kesildi.

Atlı polis birliklerinin yanı sıra K-9 köpekleriyle bina çevresinde arama yapıldı.

Türkiye Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyareti sırasında konut önündeki protestolar sırasında güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu eleştirileri yöneltmişti.

Başbakan Binali Yıldırımsa bu konuda Türkiye’nin bir talebi olmadığını belirterek, devlet başkanı seviyesinde bir güvenlik uygulaması yapıldığını doğruladı.

Yıldırım, "Geçmişte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinde yaşan tatsız hadiselerin tekrarının olmaması açısından aşırı tedbir almış olabilirler. Bizim güvenlik konusunda herhangi bir ilave tedbir alınması yönünde talebimiz olmadı" diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, söz konusu durumun Amerikan makamlarının uyguladığı bir güvenlik protokolü olduğunu belirtti.

XS
SM
MD
LG