Erişilebilirlik

'Ermenistan Azerbaycan’la Arasındaki Sorunu Çözerse, Türkiye’yle Sınırının Açılmasına Yardımcı Olur'


'Ermenistan Azerbaycan’la Arasındaki Sorunu Çözerse, Türkiye’yle Sınırının Açılmasına Yardımcı Olur'

Türkiye ve Ermenistan’ın imzaladığı metinde, “bölgesel barışın tesisi” ifadesinin bulunduğunu hatırlatan Başbakan, Azerbaycan olmadan bölgesel barış olmayacağını savundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ermenistan’ın Azerbaycan’la arasındaki sorunu çözmesinin, Türkiye’yle ortak sınırının açılmasına yardımcı olacağını söyledi.

Dün gece ''Piri Reis'ten Katip Çelebi'ye Osmanlı Haritaları'' konulu sergiyi gezen Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye ve Ermenistan’ın imzaladığı metinde, “bölgesel barışın tesisi” ifadesinin bulunduğunu hatırlatan Başbakan, Azerbaycan olmadan bölgesel barış olmayacağını savundu:

"İsviçre'de, Zürih'te yapılan toplantıda, orada imzalanan metinde ön koşulsuz ifadesinin yanında çok önemli bir ifade var. Bölgesel barışı tesis etmek. Bu bölgesel barışı tesiste, Azerbaycan'ı bir kenara itebilir misiniz? Azerbaycan da bu bölgesel barışın önemli bir unsuru. Dolayısıyla Azerbaycan-Ermenistan arasındaki ihtilafın çözülmesi, tarafların bir mutabakata varması gerek. Azerbaycan-Ermenistan kapısının açılmasını ve bunun da bizim kapıların açılmasına vesile olacağını görmemiz lazım."

Erdoğan, Karabağ sorununu dün Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’le de konuştuğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, Başkan Barack Obama’nın 24 Nisan’da Ermeni Anma Günü’nde yapacağı konuşmayla ilgili olarak da, Obama’nın ‘soykırım’ ifadesini kullanmasını beklemediğini kaydetti. Erdoğan, “Gerekli mesajlar zaten karşılıklı olarak alınmıştır diye düşünüyorum,'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan nükleer programından dolayı İran’a yeni yaptırım uygulanması planlarına yönelik olarak da şunları söyledi:

"Bizim bütün gayretimiz demokratik yollardan bu süreçleri neticelendirmek ve diplomasiyle bu süreci çözebilmek. Diplomasi dışı yolları biz sıkıntılı buluyoruz. Mademki hepimiz demokratik parlamenter sistemlerin gerçekten kararlı ülkeleriysek o zaman bunu da bu sistem içerisinde çözmeyi kendimize amaç edinmeliyiz."

Başbakan Erdoğan temaslarını tamamlayarak dün gece Washington’dan ayrıldı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG