Erişilebilirlik

Baş Travmaları Alzheimer’la İlişkili mi?


Northwestern Üniversitesi'ndeki bir laboratuvarda bir araştırmacı elindeki insan beynini inceliyor

Yeni bir araştırma, en azından bir kez bilinç kaybına neden olan beyin sarsıntılarının, Alzheimer hastalığının oluşmasına neden olan plakaların birikmesiyle ilişkili olduğunu ortaya çıkardı

Minnesota eyaletinin Rochester kentindeki ünlü Mayo Clinic adlı araştırma hastanesinde uzmanlar 448 hafıza kaybı ve düşünce ile ilgili sorunu olmayan kişinin ve 141 hafif idrak sorunu bulunan hastanın beyin taramalarını inceledi. Katılımcıların hepsi 70 yaşın üstündeydi.

Her iki gruba da geçici bilinç ya da hafıza kaybına neden olan bir kaza geçirip geçirmedikleri soruldu.

Zihin hastalığı bulunmayan katılımcıların yüzde 17’si bu tür bir kaza geçirdiklerini söylerken, idrak sorunu olanların yüzde 18’si kaza geçirdiğini belirtti.

Araştırma, sağlıklı bireylerin beyin taramalarında bir fark belirlemedi. Ancak hafif idrak problemi olan kişilerde amiloyid tabaka seviyelerinin sorunsuz kişilere oranla yüzde 18 fazla olduğu görüldü. Beyindeki protein tortuları Alzheimer hastalarında görülüyor.

Araştırma ekibinin başında bulunan Michelle Mielke, sonuçların ilginç olduğunu ve beyin sarsıntıları ile Alzheimer arasında bir ilişki olabileceğini söyledi.

Araştırmayla ilgili bulgular Neurology dergisinde yayınlandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG