Erişilebilirlik

Barzani’den Erdoğan’a Yanıt


Şubat ayında Musul’da mayın patlaması sonucu hayatını kaybeden Rudaw TV çalışanı Şifa Gerdi için düzenlenen anma töreninde konuşan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin gündeminde Kerkük’teki bayrak tartışmaları vardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kerkük’le ilgili sözleri hatırlatılan Barzani, Kürtler’in, Kerkük’ün sadece Kürt kenti olduğu görüşünü savunmadığını söyledi. 2014 yılında Kerkük’ün daha kötü durumda olduğuna dikkat çeken Barzani, “Kerkük bütün etnik yapıların kentidir. Kerkük’te Kürdistan bayrağı hep vardı ancak bana göre konu olduğundan fazla büyütülüyor. Peşmerge bu bayrak altında Kerkük’ü korudu. Peşmerge olmasaydı Kerkük’te ne Irak ne de Kürdistan bayrağı olurdu. IŞİD’in bayrağı olurdu. Bize göre Kerkük Kürtler’in, Araplar’ın, Türkmenler’in kentidir. Hepsinindir. Bu bir gerçektir ve biz de böyle diyoruz. Kerkük daha önce de, şimdi de, gelecekte de orada yaşayanlar için birlikte yaşamın kenti olmalıdır. Kerkük’te yaşayan etnik yapılar Kerkük üzerine karar vermelidir. Başka bir taraf Kerkük’ün geleceğine karar veremez,” dedi.

Bayrak tartışmalarıyla ilgili bir açıklama da bayrak ve referandum konularını görüşmek üzere Bağdat’a giden IKBY heyetinden geldi. Heyette yer alan Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro üyesi Adnan Mufti, Kerkük’te Kürt bayrağının indirilmeyeceğini söyledi.

Ziyaret öncesi basın toplantısı düzenleyen Mufti, “Bayrak kesinlikle indirilmeyecek. Bu yönde bir karar alınacaksa Kerkük İl Meclisi tarafından alınmalı. Sadece onlar böyle bir kararı verebilir” diye konuştu. Irak Parlamentosu'nun Kerkük'te Kürt bayrağının indirilmesi yönündeki kararı hatırlatılan Mufti, “Irak Temsilciler Meclisi'nin kararını yanlış buluyoruz. Ayrıca yasal olarak bazı eksiklikler içeriyor. Karar sonrası atılan adımları takip ediyoruz. Parlamentoda durumun sakinleşmesi için çaba verildiğini biliyoruz. Bu konuyu görüşmek istiyoruz,” dedi.

Kerkük İl Meclisi, geçen hafta resmi kurumlara Kürt bayrağı asılması kararı almıştı. Karara hem Bağdat yönetiminden hem de Türkiye’den tepki gelmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG