Erişilebilirlik

Barzani: ‘Referandumdan Geri Dönüş Yok’


Barzani: ‘Referandumdan Geri Dönüş Yok’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:52 0:00

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani bağımsızlık referandumundan geri dönüş olmadığını söyledi.

Barzani, bağımsız Kürt devleti ilanı için yapılacak referandumdan vazgeçilmeyeceğini belirtmekle birlikte, çatışmayı önlemek için, bunu Bağdat ve bölgesel güçlerle diyalog süreciyle yapmayı tercih ettiğini kaydetti.

Barzani, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, 25 Eylül olarak planlanan bağımsızlık referandumu tarihinde değişiklik olabileceğinin mesajını verdi, ancak bunun açık uçlu olmadığını kaydetti. Barzani, referandumdan “evet” sonucunun çıkmasını beklediğini de belirtti.

Barzani, “Temel amacımız halkımızın kararını barış ve diyalog yoluyla hayata geçirmek” dedi.

Irak sınırları içinde referandumun amacının bağımsızlıktan çok, Kerkük gibi petrol zengini tartışmalı bölgelerle ilgili Kürt iddialarını güçlendirmek olduğu yorumları yapılıyor.

Barzani, Kerkük halkının referandumda verilecek karara saygı duyulması gerektiği düşüncesinde.

Barzani, “Kürdistan halkının kaderiyle ilgili kararına kimsenin karşı durabileceğini sanmadığını” da kaydetti.

Talabani: Musul'un özgürlüğe kavuşması IŞİD'in sonu anlamına gelmez

Bu arada Musul’la ilgili bir açıklamada Kubat Talabani’den geldi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakan yardımcısı Talabani de Musul’un özgürlüğe kavuşmasının IŞİD’in sonu anlamına gelmediğini kaydetti.

Talabani: Musul'un Kurtulması IŞİD'in Sonu Anlamına Gelmez
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00

Talabani, “Öncelikle Musul’un özgürlüğüne kavuşmasının IŞİD’in sonu anlamına gelmeyeceğini düşünüyoruz. Aksine IŞİD ile çatışmaların böylece yeni bir safhaya geçeceğini düşünüyoruz. Bu safhada durum cephede silah grupların çatışmasından silahlı olan bu kişilerin toplumun arasına karışıp terör yaratarak insanlara zarar vereceği bir aşamaya dönecektir. Dolayısıyla çatışma aslında başka bir cepheye taşınmış olacak mücadele cephedeki askerlerden şehirdeki güvenlik güçlerine dönecek” dedi.

XS
SM
MD
LG