Erişilebilirlik

Barr: ‘Mueller Raporunu Bir Hafta İçinde Yayınlayabileceğim’


Amerika’da özel savcı Robert Mueller’in yürüttüğü soruşturmanın raporuyla ilgili tartışmalar devam ederken Adalet Bakanı William Barr konuyla ilgili açıklamada bulundu. Barr raporu bir hafta içinde yayınlayabileceğini belirtti.

Özel yetkili savcı Robert Mueller’in Başkan Donald Trump’ın 2016 seçim kampanyasıyla ilgili yürüttüğü soruşturmanın raporu Mart ayında tamamlandı. Başkan Trump’ın seçim kampanyası ekibinin Rusya’yla işbirliği kurduğu iddialarıyla açılan soruşturmanın raporunun tamamı 300 sayfadan fazla.

Adalet Bakanı William Barr raporla ilgili Mart ayının sonunda yaptığı ilk yazılı açıklamada, raporda Başkan Trump’ın seçim kampanyası ekibiyle Rusya arasında bir işbirliği olduğu kanısına varılmadığını belirtmişti. Barr ayrıca Başkan Trump’ın yasal sürece müdahale edip etmediği hususundaysa raporda suçlama yöneltilmediğini ancak Başkan’ın bu konuda temize de çıkarılmadığını kaydetmişti. Bu tespitten yola çıkarak Barr Trump’a yönelik suçlamada bulunulmasına fgerek görülmediğini de kaydetmişti.Ancak Barr’ın, ülke siyasetinin gündeminde önemli yer eden raporla ilgili dört sayfalık açıklaması Demokratlar başta olmak üzere birçok yetkiliyi tatmin etmedi.

Konuyla ilgili tartışmalar devam ederken Barr Salı günü Temsilciler Meclisi İdari Tahsis Komisyonu’nda konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Rapor düzeltmeler yapıldıktan sonra yayınlanacak

Barr, “Bir hafta içinde o raporu halka açma durumum olacak ve sonra da her iki adalet komisyonunun başkanlarıyla da o rapor hakkında ve raporla ilgili başka talepleri olup olmadığı yönünde görüşeceğim” şeklinde konuştu.

Barr, raporu Nisan ayının ortasında ‘düzeltmeler yapıldıktan sonra’ yayınlayacağını daha önceden de belirtmişti.

XS
SM
MD
LG