Erişilebilirlik

Barolardan Ortak Açıklama


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın baroların seçim sisteminde değişiklik hazırlığıyla ilgili açıklamalarına barolardan ortak bir yanıt geldi.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Ordu, Şırnak, Tekirdağ, Van, Yalova gibi 50 kentin baro başkanları, ortak bir açıklamaya imza attı.

Ortak açıklamada, “FETÖ projesi olduğu bilinen tartışmalar odağındaki baroların yapısı ve seçim usulleri üzerinden yaratılan tartışmaların hangi demokratik gerekçelere dayandırıldığı, varılmak istenen sonucun ne olduğu izaha muhtaçtır” denildi.

“Güçlü bir demokrasiye sahip olmanın ilk şartı, tüm dünyada da kabul edildiği üzere, hukuk devleti ilkesinin tüm kurumları ile işler halde olmasından geçer. Hukuk devleti; ancak güçlü, bağımsız ve tarafsız bir yargı erkinin varlığı ile hayat bulur” ifadelerinin yer aldığı açıklamada “Avukatların ve baroların kendilerini ilgilendiren kanundaki düzenleme, öncelikle avukatlara ve barolara sorulmalı iken, avukatlar ve barolardan kaçırılarak yapılan taslak düzenleme yöntemi adil, hakkaniyetli ve doğru değildir” ifadeleri yer aldı.

Baroların ortak açıklamasında, “Basına yansıyan ve yine yetkili ağızlarca da ifade edilenlerden öğrenebildiğimiz kadarı ile; bir ilde birden fazla baro kurulması, barolara üyeliğin zorunluluk kapsamından çıkartılması, Avukatlık Kanunu'ndaki mevcut seçim sistemi yerine nispi temsil sisteminin getirilmesi, delege sayılarının değiştirilmesi ve avukatlar ile barolara verilen hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak, hak ve görevine ilişkin olan tüm bu değişiklik taleplerinin Avukatlık Kanunu'ndaki mevcut düzenlemeyi daha ileriye değil geriye götüren bir nitelik olduğundan, bu girişimleri hiç kabul etmiyoruz” denildi.

Bir süre önce Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın hutbe sırasındaki bazı açıklamalarına baroların tepki göstermesi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, baroların yönetim şeklinde değişikliğe gidileceği mesajını vermişti.

Bu adımlarla barolar, Türkiye Barolar Birliği ve meslek odalarının yönetim yapısında değişiklik öngörüldüğü belirtliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG