Erişilebilirlik

49 Barodan YSK’ya Tepki


Türkiye’deki 49 baro tarafından yapılan ortak açıklamada, YSK’nın İstanbul seçimini iptal eden kararına tepki gösterildi. Açıklamada YSK kararıyla bu sandık kurulu başkan ve üyelerinin potansiyel suçlu gibi görüleceği vurgulandı.

Aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Van ve Diyarbakır’ın da bulunduğu 49 baro adına yapılan ortak yazılı açıklamada, YSK’nın kararına dayanak gösterilen usulüne aykırı seçim kurulları oluşturulduğu iddialarına vurgu yapıldı.

Seçim kurullarının oluşumunda, seçime katılan siyasi partilerin müdahalesi olmadığı belirtilen açıklamada, “Kaldı ki, YSK benzer şekilde Bursa Mustafa Kemal Paşa İlçesi seçimleri için; seçim kurullarının 02.03.2019 tarihinde kesinleştiği gerekçesiyle, sandık kurullarının usulüne uygun olmadan oluşturulduğuna ilişkin tam kanunsuzluk iddiasının reddine karar vermişken, bir başka seçimin bu gerekçe ile iptalini hukuki ve vicdani olarak kabul etmek mümkün değildir” denildi.

Açıklamada, kararla Türkiye’nin demokrasi tecrübelerinin hiçe sayıldığı vurgulanırken, “Bu kararla; ülkemizin uzun ve sıkıntılı demokrasi tarihinde edinilen tecrübeler, yasal düzenlemeler ve seçim kurullarının uygulamaları ile oluşan yerleşik içtihatlar, teamüller ve ilke kararları yok sayılmıştır. Halbuki bunların tamamı seçimlerin sağlıklı işlemesi, millet/seçmen iradesinin şaibesiz bir şekilde sandığa yansıması içindir. Ancak YSK kararı ile tüm bu birikim bir yana atılınca, artık seçmenin seçim sonuçlarına ilişkin kuşku ve endişeleri artacağı gibi sandık kurulu başkan ve üyeleri de potansiyel suçlu gibi görülecektir” görüşlerine yer verildi.

Kararın tarihe kara leke olarak geçeceğine dikkat çekilen açıklama şöyle devam etti; ”Demokrasi, öncelikle halkın iradesi ile şekillenen seçim sonuçlarına saygı duymakla mümkündür. YSK şeklin ikincil sayılması gerektiğini, esas olanın seçmenin iradesi olduğunu birçok kararında olduğu gibi ‘mühürsüz oyların geçerliliğine ilişkin karar’ı ile de göstermiştir. Hal böyleyken; demokrasi birikimimizi, kültürümüzü ve yıllar içinde oluşan tüm içtihatları yok sayarak alınan bu karar, demokrasi ve hukuk tarihimizde maalesef kara bir leke olarak yerini alacaktır. İlkesel bazda yaptığımız bu açıklama ile amacımız; hukuksuzluğu kabul eden anlayışa karşı temelini hukuk ve adaletten alan demokrasiye sahip çıkmak ve onu savunmaktır.”

XS
SM
MD
LG