Erişilebilirlik

Baro Yöneticileri Ankara Girişinde Abluka Altında Tutuluyor


Türkiye’de Baro yapılarıyla ilgili değişiklik tasarılarını protesto etmek ve hukukun üstünlüğünü vurgulamak için “Savunma yürüyor” eylemini tamamlamak amacıyla 500 metrelik sembolik bir yürüyüşle Ankara’ya dün sabah girmeyi planlayan Baro yönetimlerine halen izin verilmedi.

Türkiye’de avukatlık mesleğini yapan kişileri, yüzde 90’ın üzerinde temsil etmekte olan 58 Baro yönetimi, başkent Ankara’ya girişte, Eskişehir yolunda durduruldukları noktada dün gece yarısından itibaren olay yerine sevk edilen ilave polis ve bariyerle adeta abluka altına alındı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun dün saat 15:30 itibariyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Adbülhamit Gül ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’la görüşerek sorunun çözüleceğini söylemesine rağmen yürüyüşe henüz izin çıkmadı.

Kendi illerinden hareket ettikleri 4 gün boyunca kilometrelerce mesafeyi yürüyen Baro başkan ve yöneticilerine, sembolik bir yürüyüş yaparak başkente girmelerine neden izin verilmediği merak ediliyor.

Baro başkanlarına yönelik polis, dün geceden itibaren tutumunu daha da sertleştirdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından baro yöneticilerine oturma eylemi yaptıkları noktada, battaniye ve sandalye temin edilmesine de polis izin vermedi. Polis, Baro yöneticilerine sadece sıcak çorba dağıtılmasına müsaade etti. Ancak yine belediyenin temin ettiği çay termoslarının, Baro yöneticilerinin bulunduğu alan yerleştirilmesine polis tarafından izin verilmedi.

Bugün sabah saatlerindeyse bölgedeki polis sayısı arttırılarak basın mensuplarıyla Baro yöneticileri arasına da ilave bariyerler çekildi. Ayrıca Baro yöneticilerinin bulunduğu alan çevik kuvvetleriyle çevrelenmiş durumda. Bu da olası bir müdahalede basının görüntü almasını ve alanda yaşananları görmesini de engelliyor.

Emniyet görevlilileri, basının Baro yöneticilerinin olduğu alana alınmaması konusunda yazılı bir talimat olup olmadığı şeklindeki basın mensuplarının sorularını da yanıtsız bıraktı.

İhtiyaçlarını karşılamak içinde çember içindeki alandan ayrılan Bilecik Barosu’nu eylemde temsil eden Başkan Yardımcısı Hasan Şahin’in yeniden diğer avukatların yanına dönmesine izin verilmedi. Alan yeniden dönmek isteyen Şahin’e polis sert şekilde müdahale etti ve yere yatırarak gözaltına aldı.

Şu dakikalarda Baro başkanları ve yönetimleri bekleyişlerini sürdürürken polis tarafından dün basın açıklaması için belirlenmiş Ankara giriş kapısındaki noktaya da barikatlar kurulduğu ve oradaki boş alanın da çevrelendiği görüldü.

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'na tepki

Öte yandan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu öğle saatlerinde, Baro başkan ve yöneticilerinin eyleminin 27. saatinde alana geldi. Avukatlar Feyzioğlu'na tepki gösterdi. Kol kola girerek Feyzioğlu'na sırtını dönen baro yöneticileri Baro Başkanı'nın alana girmesine izin vermedi.

Metin Feyzioğlu'nun "Geçmiş olsun demeye geldim. Sorun çözülüyor" sözlerine de tepki gösteren avukatlar, Feyzioğlu'na "Baroları böldürmeyeceğiz" ve "Dün neredeydiniz? Sayenizde oldu. Birliği siz bozdunuz. Size ihtiyacımız yok. Sorun çözülüyor siz gölge etmeyin yeter" şeklinde yanıtlar verdiler. Baro yöneticileri daha sonra "Savunma susmadı\ susmayacak" şeklinde sloganlar atarken Metin Feyzioğlu da alanı terk etti.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG