Erişilebilirlik

Baro Başkanları Ankara Girişinde Durduruldu


Hükümetin baroların yapısını değiştirecek yeni yasal düzenlemeden vazgeçmemesi üzerine Cuma günü Ankara’ya yürüyüş başlatan baro başkanları, bu sabah Ankara girişinde polis müdahalesiyle karşılaştı.

Baro Başkanları Ankara Girişinde Polis Tarafından Durduruldu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:47 0:00

58 baro yönetiminin Türkiye’nin değişik illerinden başlattığı yürüyüşte avukatlar, Ankara girişinde Eskişehir yolu üzerinde bir basın açıklaması yapacak ve Anıtkabir’e gidecekti. Ancak basın açıklaması yapılmak istenen Başkent Üniversitesi yakınlarındaki noktaya yaklaşık 500 metre kala polis tarafından durdurulan grubun şehre girişine izin verilmedi.

Baro başkanlarına çevik kuvvet ekipleri müdahale etti. Baro yöneticisi avukatlarla çevik kuvvet ekipleri arasında arbede yaşandı.

"Talebimizi reddetmenin yasal gerekçesi yok"

Diğer illerden gelen baro yönetimlerini Ankara girişinde Ankara Barosu yöneticileri bekliyordu. Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağken, yaptığı açıklamada, “Anıtkabir’e gitmemize müsaade edilmiyor. Hiçbir gerekçe yok. Bunun bir gerekçesi olamaz, bu zaten anayasal bir hak. Bunu reddetmenin bir yasal gerekçesi olmasının ihtimali dahi yok. Sadece Valilik müsaade etmiyor deniliyor. Ne şehre girmemize ne Anıtkabir’e gitmemize izin veriliyor. Valiliğe yazılı olarak bildirdik, bize yazılı bir red cevabı gelmedi. Açıkça altını çizerek söylüyorum, gelemez çünkü yazılı red cevabı, anayasaya aykırı olur. De facto bir durum yaratıyorlar bu sebeple” dedi.

Sağken, Baro başkanlarının Ankara’ya sokulmamasının tarihe kara bir gün olarak geçeceği değerlendirmesini yaptı.

Ankara girişinde durdurulan Baro başkan ve yöneticisi avukatlar arasında Trabzon, Eskişehir, Adana, Diyarbakır, İstanbul, Muğla gibi birçok ilden gelen baro başkanları bulunuyor. Yürüyüşe katılan baroların Türkiye’deki avukatların yüzde 95’ini temsil yetkisi bulunduğu belirtiliyor.

Oturma eylemi başlatıldı

Polisin başkent Ankara’ya girişlerini engellemesinin ardından bir durum değerlendirmesi yapan baro başkanlarının aldığı kararı Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun açıkladı. Uzun, başkanların oturma eylemi yapma kararı aldığını, kendilerinin şehre girmesine ve Anıtkabir’e yürümelerine izin verilene kadar oturma eylemini sürdüreceklerini belirtti.

Uzun, yaptığı açıklamada, “Biz burada anayasal ve yasal haklarımızın kullanışının nasıl olması gerektiğini göstermek adına Anıtkabir’e buradan hareket edeceğiz. Bu yolun açılması Türkiye’nin hukuk devletinin bir göstergesi olacaktır. Bu mücadeleye devam edeceğiz. Türkiye’de hak mücadelesinin nasıl yapılmakta olduğunu kendi illerinden yola çıkan Baro başkanlarımız gösterdi bizler vatan ve Ata sevgisiye yoğrulmuş insanlarız” dedi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun aynı dakikalarda bir grup avukatla Anıtkabir’i ziyaret ediyor olmasını da değerlendiren Uzun, “Birlik başkanının böyle bir günde bizimle birlikte olması gerekirdi, Anıtkabir’de başka arkadaşlarla birlikte değil” ifadesini kullandı.

Öte yandan olay yerinden canlı yayın yapan Amerika'nın Sesi Muhabiri Yıldız Yazıcıoğlu'na polis, basın kartı olmadığı gerekçesiyle engel olmak istedi. Yazıcıoğlu, polise yeni turkuaz basın kartını halen daha beklediğini, ancak e-devlet uygulamasında mevcut sarı basın kartının geçerli olduğunun görüldüğünü anlattı.

Hükümet, yeni yasal düzenlemeyle, bir ilde birden fazla baro kurulabilmesini ve barolardaki seçimin nispi temsil yöntemine göre yapılabilmesini öngörüyor.

Baro Başkanları Ankara Girişinde Durduruldu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:09:29 0:00

Feyzioğlu'nun eş zamanlı Anıtkabir ziyareti tepkiye yol açtı

Barolara başkente girişte engelleme yapıldığı anlarda Türkiye Barolar Birliği (TTB) Genel Başkanı Metin Feyzioğlu ise beraberindeki 16 baro başkanı ve TTB yönetimi ile Anıtkabir'deydi.

"Savunma Yürüyor" eyleminde 42 baro katılımcıyken bugün ortak basın açıklamasına 16 baro tarafından katılma kararı alındığı duyuruldu. Ancak basın açıklaması yapılacak noktaya sadece 500 metre kala yürümelerine izin verilmeyen baro başkanları, bu sırada Feyzioğlu'nun sosyal medya hesabından Anıtkabir fotoğrafları paylaşmasına tepki gösterdi. Feyzioğlu ile birlikte Anıtkabir’deki Afyon, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Konya, Elazığ, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Çorum, Yozgat, Kütahya, Edirne, Samsun Erzurum ve Kahramanmaraş baroları başkanları da eleştirildi.

Baro başkanları da daha sonra Ankara girişinde polis müdahalesi devam eden noktaya geldi.

Anıtkabir'deki baro başkanları ile birlikte olay yerine TTB Genel Sekreteri Sabiha Tekin de geldi. Burada VOA Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Tekin, "Baro başkanlarımızı Anıtkabir'de karşılamak üzere oraya gittik. Fakat arkasından bu olayların cereyan ettiğini öğrendik ve meslektaşlarımızdan durumu öğrenmek için yanlarına geldik. Aslında meslektaşlarımızdan farklı şeyler söylemiyoruz. Bizim de yasal düzenleme ile ilgili 19 Mayıs ve 1 Haziran'da yayınladığımız bildiriler var. TTB Yönetim Kurulu olarak aynı yerdeyiz, aynı şekilde düşünüyoruz. Bu bildirilerimizin arkasındayız. Biz şu anda halen diyalog ile bu işin çözüleceğine inanıyoruz" dedi.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG