Erişilebilirlik

Barkey: 'İmralı’dan Ateşkes Çağrısı Gelecek'


PKK lideri Abdullah Öcalan BDP heyeti aracılığıyla İmralı’dan verdiği mesajda 21 Mart’ta yani Nevruz gününde yeni bir çağrı yapacağını duyurdu.

Amerikan Lehigh Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Henri Barkey 21 Mart’ta Öcalan’ın, daha önceki görüşmelerde vurgulanan yol haritasının hayata geçmesi için bazı isteklerde bulunacağını belirtiyor.

İmralı’daki görüşmelerle başlayan sürecin gayet olumlu ve yapıcı seyrettiğinin altını çizen Barkey, Öcalan’ın Nevruz mesajında, barış sürecini baltalayıcı bir şey yapılmamaması çağrısında bulunacağını da söylüyor.

Barkey, Nevruz mesajları arasında ateşkes çağrısının kesinlikle yer alacağını ve ateşkes sürecinin KCK davasından tutuklu bulunanların sessizce salıverilmelerini de kapsayan sakin bir süreç olacağını belirtiyor.

PKK’nın tamamen ne zaman silah bırakacak, Türkiye’den ne zaman çekilecek? İşte tüm bu soruların yanıtı ve ve sürecin seyrini Lehigh Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Henri Barkey Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi.

Söyleşiye aşağıdaki ses dosyasından ulaşabilirsiniz.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:00 0:00
Linki indirmek için
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

Yorumları oku (2)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG