Erişilebilirlik

Barkey: 'Amerika, Türkiye'yi Daha Sık Eleştirecek'


Amerikan başkanlık seçimleri, Beyaz Saray'daki koltuk sahibini değiştirmedi. Türkiye uzmanı Profesör Henri Barkey, Obama-Erdoğan ilişkisinin bugüne kadar görünenin aksine iki arkadaştan ziyade, ortak çıkarları için görüşen iki lider olarak farklı bir boyuta taşınacağını öngörüyor.

Henri Barkey
Henri Barkey
Geride bıraktığımız dört yılı Türk Amerikan ilişkileri açısından "inişli çıkışlı" olarak nitelendiren Profesör Henri Barkey, yeni dönemde iki ülkeyi sanılanın aksine zorlu bir dönemin beklediğine işaret etti.

Amerikan yönetiminin, Türkiye'nin Suriye politikasından duyduğu rahatsızlığa da dikkat çeken Ortadoğu uzmanı Barkey, Irak'tan İran'a, İsrail'den Kürt sorununa Türk-Amerikan ilişkilerindeki birçok sıcak başlığı Amerika'nın Sesi'ne değerlendirdi.

Lehigh Üniversitesi öğretim üyesi, Ortadoğu Uzmanı Profesör Henri J. Barkey ile Mehtap Çolak Yılmaz'ın yaptığı söyleşiyi aşağıdaki ses dosyasından dinleyebilirsiniz.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:00 0:00
Linki indirmek için
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

XS
SM
MD
LG